Ani slzu nazmar 1
Ostatné Život muža

Ani slzu nazmar

103H

Tak teda ako? Muž tvrdý ako Clint Eastwood, alebo radšej citlivý, vždy pripravený so slzou na krajíčku? Vadí alebo nevadí, keď mám bradu rozmočenú slzami? Je lepšie, ak jediná tekutina na mojej brade bude masť z pečenej slaniny? Poďme si pozrieť niekoľko polovážnych poznámok k mužskému (mužnému) plaču.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Rozplakať sa uprostred krízovej situácie, ktorá vyžaduje riešenie, pravdepodobne nie je to, čo by sme od chlapa čakali. Myslím si, že byť súčasťou nejakej vojenskej misie, kde sa veliteľ emocionálne zrúti, nie je sen žiadneho vojaka. Na druhej strane, dnes vieme, že potláčané emócie dokážu narobiť problémy. Kedy je podľa vás vhodné plakať? Kedykoľvek? Nikdy? Skúsme identifikovať situácie, ktoré sú v poriadku, a ktoré vôbec.

Že muži neplačú, iba sa potia cez oči, nie je pravda. V skutočnosti nájdete mužské slzy v starovekých eposoch, mýtoch, biblických príbehoch. Plakal Odyseus, samurajovia, aj Aragorn. Čítať však o slzavom údolí by nás asi nijak nenadchýnalo, a preto je fajn, keď mužov plač nie je nemiestny. V histórii nájdeme dosť mužských sĺz. 20. storočie mi z tohto pohľadu príde skúpejšie. Stále očakávame, že muži budú plakať menej ako ženy. Spolu s tým vzniká pnutie medzi absolútnym stoicizmom a ufňukaným dieťaťom. A ako to už občas býva, pravda bude kdesi v strede. Skúsme sa teda pozrieť na situácie, kedy máte povolenie plakať a na tie iné, ktoré by hovorili skôr o tom, že máte svoje dni.

Tu pokojne plačte

Keď zomrie váš blízky. Doslova smrteľne vážna vec. Kto to zažil, vie, že slzy môžu veľmi pomôcť.

Pri smrti vášho psa. Ak vás niekto sprevádza verne tak dlho, ako to dokáže pes, slzy sú na mieste. Ak zomrie mačka…, tak zomrie mačka.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Robiť dobro alebo ostať doma a neurobiť nič?

Pri narodení vášho dieťaťa je dojatie pochopiteľné. Ja osobne som síce od nervozity zvracal, ale dávam tomu rovnakú emocionálnu hodnotu.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Keď požiadate svoju priateľku o ruku a ona povie áno. Plač sa dá pochopiť, aj keď povie nie.

Keď nabúrate svoje prvé auto na totálku. To puto s iným už nebude nikdy také isté.

Keď popisujete hlboký duchovný zážitok. Tu si dajte pozor, aby si váš zápal ľudia naokolo nevykladali ako pomätenie.

Ak ste top športovec a odchádzate z reprezentácie do dôchodku. To, čo je za vami, sa už nezopakuje. Slzy môžu vyjadriť aj vďačnosť za to, čo sme prežili.

Tu je pár filmov, pri ktorých sa plakať smie:

 • Gladiátor
 • Pán prsteňov
 • Život je krásny
 • Zelená míľa
 • Zachráňte vojaka Ryana
 • Statočné srdce
 • Posledný mohykán
 • Legenda o vášni
 • Hľadanie Krajiny-Nekrajiny (Finding Neverland)

Tu určite neplačte

Keď prehrá vaše obľúbené športové mužstvo. Emócie sú OK, ale je to hra, tak si šetrite slzy.

Ak vaše okolie potrebuje istotu. Niekedy sa napriek pocitom musíte zmeniť na pevnú skalu.

Určite nie vtedy, keď veci nejdú podľa vás a ste frustrovaní. Už nie ste v materskej škole a tu plač nezaberá.

Pri a ani po sexe. Potrebuje toto komentár?

Keď nepoznáte riešenie nejakej situácie. Vzmužte sa a urobte prvý krok. Možno nebude správny, ale vždy lepšie, ako plakať nad svojou neschopnosťou.

Pri týchto filmoch sa plakať nesmie:

 • Twilight
 • Zápisník jednej lásky (the Notebook)
 • Duch
 • Malé ženy
 • slovenské telenovely

Pobavili sme vás? Máte návrh na doplnenie nejakej kategórie? Tak neváhajte a hoďte nám to do komentárov.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: gratisography.com
Článok bol inšpirovaný stránkou artofmanliness.com.

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

One Comment

 1. Musím sa priznať, že pri Titanicu som zaplakal. Väčšinou to robia ženy. Ale zaplakal som. Raz. Keď tam bola scéna, keď malé dieťa sedelo na chodbe a do chodby sa valila voda. Som citlivka? Nie..
  Od svojich teengerskych čias nosím kľučenku v podobe karabíny a cumlíka. Nie jeden sa ma opýtal, čo ten cumlík.. 😀 Je to taký môj symbol mužnosti, karabína – niečo pevné, istota a cumlík – cit a nežnosť. Myslím, že nežnosť by sme nemali podceňovať v živote muža. Je to podstatná časť veľkého celku identity muža.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*