Archetyp - kráľ 1

Archetyp – kráľ

LOTR - The Return of the King 444

Posledný zo štyroch základných obrazov mužskej duše je kráľ. Prastarý archetyp, ktorý je potrebné nájsť vo svojom vnútri, aby bojovník, milovník aj mudrc mohli byť celiství. Kráľ patrí zväčša k druhej polovici života, ale určite nájdeme výnimky.

Ide o zobrazenie autority, poriadku, vedenia a pevného presvedčenia. Keď si predstavíte vznešeného kráľa na tróne, vidíte vyrovnanosť a ochranu. K stretnutiu s týmto archetypom by najprv malo dôjsť zvonku. Mladý muž stretáva staršieho, zrelého muža, na ktorom vidí vlastnosti, ktoré sme spomenuli. Kráľ ho vyzýva k tomu, aby ovládol ostatné tri archetypy, t.j. zložil skúšky, a tak objavil svojho vnútorného kráľa. V tomto obraze panovníka sa ukrýva obraz otca, resp. staršieho muža, ktorý nás sprevádza.

Dobrým kráľom sa môže stať iba muž sebaistý, schopný rozoznať dobro a kvalitu ľudí okolo seba. V tejto fáze života sa chlap už necíti atakovaný prednosťami iných mužov. Takéhoto kráľa nie je možné ohroziť, pretože mu nejde o obdiv, ani uznanie. Nachádza sa akoby “nad životom”. Aby to nebolo príliš abstraktné, predstavte si Nelsona Mandelu, ktorý pozval na večeru svojich väzniteľov, alebo Martina Luthera Kinga, ktorý takou “energiou” oplýval už veľmi mladý.
Schopnosť objaviť tento praobraz duše znamená nájsť rovnováhu a celistvosť v premýšľaní. A to sa neudeje zo dňa na deň.

V neochote skladať skúšky a hľadať vo svojom vnútri sa snažíme ustanovovať “kráľov popu”, “kráľov rock and rollu”, “kráľov podsvetia”. A tu sa dostávame k temnému kráľovi. Jeho moderným zobrazením by mohol byť Darth Vader (Dark Father – temný otec), z histórie Stalin, Hitler, bin Ládin. Tieňový kráľ sa cíti ohrozený inými a trpí predstavou o svojej dôležitosti. Rovnako tak verejne “popravuje” schopných, aby demonštroval svoju moc. Zaiste, nejakú moc vlastní, ale je veľmi nepatrná. Môže byť kráľom, ale iba v domácnosti, kde bije svoju manželku, alebo v práci, kde drží v otroctve svojich zamestnancov. Nič nespája, ale naopak rozdeľuje.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   316. Podcast Mužom.sk: Baldurova smrť

Ak budete pracovať na vyvážení svojej duše, objaví sa časom aj obraz kráľa. Vaše kráľovstvo nemusí byť veľké. Môže ísť o rodinu, firmu, alebo akýkoľvek denný priestor. Ľudia budú vždy prichádzať na miesto, kde pocítia celistvý život a stretnú vyváženého muža. Dobrý kráľ bojuje, miluje a radí.


korektúra: Jana Lászlóová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *