Láska vo vojne: Príbeh Sida Phillipsa 1
|

Láska vo vojne: Príbeh Sida Phillipsa

http://blog.al.com

Osemnásťročný Sid Phillips a jeho priatelia mariňáci jedli ryžu plnú červov dlhé mesiace. Nepriateľské jednotky odrezali ich zásobovanie na začiatku bitky o Guadalcanal. Sid mal pôvodne 178 cm a 80 kg, na konci misie v decembri 1942 vážil 65 kg.


Neskôr Sida stiahli z prednej línie a začal slúžiť na pláži. Námorné lode boli pripravené vylodiť sa a dopraviť zásoby. Sidovi nariadili vyložiť zásielku konzervovaného jedla. Predstav si. Hladujúci mladý muž vykladá obrovské kopy jedla vysoké ako on sám. Sid urobil to, čo by urobil každý hladný muž v pokušení. On a jeho kamoš Tex otvorili plechovku ananásov a vysŕkali celý galón. Ani jeden z nich však v sebe nedokázal udržať jedlo. Prirodzene. Ľahli si a zvracali cez palubu, až pokiaľ nevyzvracali všetko. Zvracali a smiali sa, zvracali a smiali sa.

Ok, drž tento obraz v mysli a rýchlo sa prenes o týždeň neskôr. Vojaci opustili Guadalcanal, plavili sa do Austrálie a tam spustili kotvu.

Austrália sa stala celoročnou zotavovňou a miestom pre tréning vojakov, pokiaľ sa pripravovali na ďalšie misie. Toto miesto bolo špecifické interakciou s austrálskymi civilistami. Žiaden z mariňákov nevidel ženu posledné štyri mesiace. Ženy boli pre niektorých mužov rovnaké pokušenie ako pre Sida a Texa ich konzervy ananásu. Ostatní muži dokazovali viac sebaovládania. Tentoraz bol Sid jedným z nich – a bol spokojný, že si vybral túto cestu.

Tu je dôvod prečo.

V mini sérii od HBO- Pacifik, jeden príbeh hovorí o Sidovi Phillipsovi (hrá ho Ashton Holmes), ktorý randí s krásnou Austrálčankou menom Gwen (hrá ju Isabela Lucas). Táto dvojica ma vášnivý sexuálny vzťah. Reálny Sid tvrdí, že Gwen bola charakter stvorený Hollywoodom kvôli deju. Gwen nikdy neexistovala a ich dráždivé scény sú len výplodom autorov.
V skutočnom živote Sid nadviazal priateľstvo s peknou 16 ročnou Austrálčankou Shirley. Tá mala staršiu sestru, ktorá sa dala dokopy s Deaconom Tatumom, jedným zo Sidovych priateľov.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Nepovieš, nemáš

Matka dievčat bola vdova, ktorej manžel zomrel na následky otravy plynom v druhej svetovej vojne.  Tá dala chlapcom hneď na začiatku jasné pravidlá. Ak chceli Američania randiť s jej dcérami, museli sa vždy zdržiavať v skupine. Deacon ani Sid si nemohli dievčatá len tak odviesť a byť s nimi sami.
Stali sa z nich blízki priatelia. Shirleyina rodina bola chudobná, ale pracovitá. Rodina nemala chladničku, dokonca ani elektrinu. Takže Sid a Deacon často chodili do obchodu nakúpiť mäso, zemiaky a iné jedlo, ktoré nosievali rodine. Matka potom pripravila jedlo pre všetkých. Dlhé mesiace jedli v rodine dvakrát do týždňa.

Najčastejšie Sid a Deacon brávali dievčatá do kina, zábavných parkov a k historickým pamiatkam v Melbourne. Rozprávali sa, smiali a chodili na dlhé prechádzky dúfajúc, že vojna čoskoro skončí. Vojaci boli v Austrálii takmer rok a neskôr boli ich jednotky vyslané do boja v Novej Británii. Cesty Shirley a Sida sa rozišli. Ich vzťah neprekročil hranice intimity.

Tu je dôvod, prečo je Sid šťastný z tohto rozhodnutia dodnes.

Po vojne Shirley zostala v Austrálii a Sid sa vrátil do Alabamy, kde sa stal doktorom. V tých časoch neexistoval jednoduchý spôsob, ako by mohli dvaja vzdialení ľudia zostať v kontakte. Sid a Shirley si posielali vianočné pozdravy a párkrát za rok si napísali, ale to bolo všetko.

Shirley sa zakrátko vydala za muža, pilota menom David Finey, ktorý sa stal dobrým manželom a otcom. Sid si vzal svoju stredoškolskú lásku Mary, ktorú skutočne miloval. (Eugene Sledge, vojak ktorý napísal známe vojnové pamäti With the old Breed, bol svedkom na jeho svadbe.)

O pár rokov neskôr, keď mali obaja okolo štyridsiatky, David a Shirley v Štátoch navštívili Sida a Mary Phillipsových. Počas tejto návštevy Shirleyin syn stretol Sidovu dcéru a rýchlo sa stali priateľmi. Obaja boli iba deti, avšak po pár rokoch, po tom čo vyrástli, sa znova skontaktovali. Opäť sa stretli, zaľúbili a vzali sa. Dnes majú tri deti a žijú na Floride, kde sa Shirleyin syn stal doktorom.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Štyri mýty o mužských emóciách

Zachytil si to? Sidova prvá priateľka je teraz svokrou jeho dcéry. Dnes Shirley a Sid zdieľajú spoločné vnúčatá.

Čas pokročil. Sidova žena Mary zomrela pred pár rokmi, a taktiež Shirleyin muž David je po smrti. Sid a Shirley už majú po osemdesiatke a stále si často píšu.

Shirley stále žije v Austrálii a Sid v Alabame. Zostali blízkymi priateľmi a Sid je rád, že s ňou zaobchádzal galantne a so všetkým rešpektom, keď sa stretli prvýkrát ako tínedžeri.

Aká je lekcia do života?

Príbeh Sida a Shirley je dôvodom, aby si sa zamyslel nad každým momentom v živote, hľadel na budúcnosť – a opatrne riadil jedno aj druhé.
Príbeh ukazuje, čo sa môže stať, ak ľudia chcú to najlepšie jeden pre druhého. Mnoho priateľstiev tu je iba nachvíľu a mnohí sa môžu rozísť kvôli rôznym okolnostiam.

Považuj to za pozvánku byť vďačný za blízke priateľstvá v tvojom živote. Nech ti to pripomína, že každý vzťah skončí jedným z dvoch možných spôsobov. Buď sa dvojica rozíde alebo zostanú spolu. Niet inej možnosti. Je celkom fajn myslieť na to, keď s niekým chodíš.

Pravdepodobne budeš mať možnosť využiť súkromie tvojej priateľky tak, ako hladní muži v príbehu, ale je šanca, že práve toto dievča bude manželkou niekoho iného. Takže je v  záujme každého, aby ste sa vždy mohli pozrieť jeden druhému priamo do očí s čistým svedomím.

Ako to môžeš zaručiť?

Jednoducho. Môžeš nasledovať príklad Sida Phillipsa. Zaobchádzaj s každou ženou galantne a s rešpektom.

Otázka: Ako môže mladý muž skutočne prakticky zaobchádzať so svojou priateľkou galantne a s rešpektom?

preklad: Miloš Gall
korektúra: Ivana Badiarová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: http://blog.al.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *