Iniciácia – od chlapca k mužovi (2.) 1

Iniciácia – od chlapca k mužovi (2.)

gratisography.com

Mužom sa človek nerodí, stáva sa ním.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

V prvej časti som vám ukázal niektoré naozaj bizarné iniciačné rituály, ale rovnako tak sme sa presvedčili, že obrad prechodu od chlapca k mužovi je rozšírený po celom svete. Prečo? O čo vlastne ide? Je to naozaj dôležité? Poďme spolu pouvažovať o vnútornej potrebe iniciácie, ktorá v mužoch drieme. Možno niečo objavíme.

V histórii sa veľmi často opakuje vzorec, v ktorom ženám postačuje biologická skúsenosť (menštruácia, pôrod) pre nadobudnutie múdrosti, alebo ak chcete poznania svojej ženskosti a teda aj svojho pravého ja. Nie som dieťa, som žena.
Na rozdiel od nich, my muži neustále podstupujeme výzvy, hecovanie, boje, hladovanie, obriezky a tlačenie smerom k dospelosti. Iniciácia bola v minulosti skoro univerzálna záležitosť. Výnimkou je moderná západná civilizácia. Musíme si ale všimnúť snahu aj v našej kultúre nahradiť chýbajúcu časť skladačky. Možno máte rovnako ako ja skúsenosť so skautskou organizáciou, ktorá akoby tento fenomén suplovala.

V zásade by som inicáciu opísal asi takto. Chlapec je odelený od ženského sveta, privedený do mužského priestoru, kde prežije skúšku (fyzickú, mentálnu), zažije prijatie medzi dospelých mužov a príjme mužské hodnoty za svoje. Pri iniciovanom človeku je jasne vidieť “predtým” a “potom”. Nastáva totiž “smrť” chlapca a “zrodenie” muža. Tieto prechody učili mužov zomrieť skôr, ako zomrú a tým začali znova žiť.

Chybou našej kultúry je, že sa z nej vytratila generácia starších mužov, ktorí odovzdávajú múdrosť. Aj na Slovensku sme už niekoľkou generáciou bez otcov. Sme vychovávaní takmer výlučne ženami, a neexistujú starší, ktorí by nám odovzdávali hranice, skúsenosti, identitu a hodnoty. Prerod na mužov je ponechaný na nás samých. Vo výsledku sa stretávam s mladými chlap(ca)mi, ktorí sa “hľadajú” ešte v 30tke.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   O cnostnom živote: Striedmosť

Väčšina z nás ale podvedome túži po potvrdení toho, že sme dospelí a schopní. Z toho dôvodu si vyrábame iniciáciu sami. Absolvovanie školy, počet sexuálnych stykov, adrenalínove zážitky, schopnosť zniesť viac alkoholu, ako ostatní… Veľmi lacné.
V Austrálii kedysi existoval rituál, v ktorom mladý chlapec musel prejaviť kvalitu charakteru a zodpovednosť zaobchádzať so svojou silou. Ak sa mu to podarilo bolo mu dovolené vstúpiť na posvätné miesto, kde si z pazúrika mohol zhotoviť svoju vlastnú sekeru. Tá potom, spolu s potvrdením ostatných mužov, bola znakom jeho novej identity. Celý prastarý rituál bol zrušený banálnou udalosťou. Po svojom príchode rozdali kolonisti pôvodným obyvateľom sekery. Zrušili tak ocenenie mladého muža a dali mu lacný prístup k cieľu.

Mužom sa nerodíme, stávame sa ním. Je to naša vnútorná potreba. Chceme sa k tomu dopracovať, dobojovať. Ak je tento úsek života vynechaný, alebo sfalšovaný, výsledok nás neuspokojí, pri najhoršom pôsobí deštruktívne na okolie, aj nás samých. V skutočnosti ide o veľmi dôležitú časť života, ktorej úlohou je pripraviť nás na všetky ďalšie situácie.
Nesnažím sa vytvárať svätý grál, ani proces stvorenia dokonalého muža. Ide mi skôr o to, aby sme našli prah, ktorý je potrebné prekročiť na ceste k mužnosti.
V ďalších pokračovaniach by som rád pitval to ako sa dopracovať k nejakému funkčnému rituálu, ktorý bude začiatkom cesty pre vás, alebo vašich synov. Z toho čo všetko mi víri v hlave mám pocit, že to bude ešte niekoľko dielov.

fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

  1. Je to naozaj zaujímavý jav, že existujú muži, ktorí by v inej dobe už dávno mali rodiny, ale oni pred tým nejak utekajú a stále sú ako malí chlapci. Maskujú to za slovo “užívam si”. Som zvedavý k čomu chceš vo svojich článkoch dospieť, aké riešenie ponúkneš.

  2. áno iniciácia muža, je v ňom zakorenená, možno v hľadaní viac odpovedí by ti mohla pomôcť kniha: Divoký v srdci od Johna Eldredga, ktorá sa tomu venuje a následne pokračuje aj druhou časťou: Z chlapca kráľom. Možno ti pomôže nájsť to čo hľadáš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *