Neporazený 1
|

Neporazený

stocksnap_89k11i1noc

Už sme sa raz básni Invictus venovali, resp. sme ju uverejnili. Dnes sa pokúsim tlmočiť, aký „mindset”(nastavenie mysle), z nej môžem načerpať. 

William Ernest Henley – Neporazený

Ve tmě, která mě zahaluje,
černá, jako propast mezi póly,
děkuji Bohu, pokud nějaký je,
za moji neporazitelnou duši.

Vlečen chapadly osudu,
neskučím, nepláču nahlas.
Dokud je naděje naživu,
moje hlava je zkrvavená, ale nepokořená.

Na tomto místě hněvu a slz,
se zjeví jen beznadějné stíny.
A přesto, hrozba těch let,
mě nachází, a bude mě nacházet, nebojácného.

Není důležité, jaká je šance na svobodu,
jaký je můj rozsudek.
Já jsem pánem svého osudu.
Já jsem kapitánem své duše.

Verím, že básne sa nepíšu len ako čistá fantázia, ale že napríklad táto môže popisovať realitu. Keď sa však pozerám okolo seba, nemám pocit, že by to bola definícia mojej generácie. Naopak zdá sa mi, že sme v zásade vlečení konzumom, kultúrou, málokto žije pre niečo väčšie a hovoríme, že veci sa aj tak nedajú zmeniť. Ťažko sa hľadajú „páni svojho osudu”, „kapitáni svojej duše”.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Uveriť, že nemám možnosť ovládať svoj život, nás zbavuje akejkoľvek moci, ktorú máme. Poznáte to – ak tomu uveríte, stane sa to pre vás pravdou.

Zaiste, sú veci, ktoré ovplyvniť nedokážem, ale dokážem ovplyvniť, ako sa v tých situáciách zachovám. To, ako zvládnete rozvod alebo nedostatok financií, predsa závisí na vás. Všimnite si, že keď nás niekto vytočí, použijeme spojenie „On ma naštval!”. Skutočnosť je, že JA som sa naštval, JA som nezvládol svoje emócie, pretože JA jediný som zodpovedný za to, ako tú ktorú situáciu zvládnem.

Život opačný, ako popisuje báseň Neporazený, je život s výhovorkami. Tieto používame v rôznych variáciách dosť často.

Minulosť

Veľa z nás prežilo niečo, čo bolo nepríjemné. Nedostatok odhodlania môžete hádzať na rozvedených rodičov, zlého otca, nepríjemného učiteľa… Pochopte, že táto výhovorka má dátum spotreby. Dnes ste dospelý človek a je čas sa posunúť ďalej. Ak to nedokážete sami, tak si nájdite mentora, psychológa, mediátora, kamoša a pracujte na tom, aby to, že ste zažili niečo ťažké, viac nebol argument.

Už je čas vyrásť.

Strach

Túto výhovorku nepomenúvame priamo. Je to taký osobný Voldemort – ten, koho netreba menovať. A tak, keď máme z niečoho strach, použijeme zástupné meno. Máš strach zo svojho šéfa a nedokončíš prácu, no povieš, že sa to nedalo stihnúť, alebo že kolegovia nepodali adekvátny výkon. Pravda je, že si sa bál, že ťa šéf zvozí.

Strach zo šéfa, z toho, že zlyháme, čo si kto pomyslí a čo sa nepodarí,  diktuje smer našich životov. Tu potrebujeme nastaviť hlavu trocha inak. Prestať sa pozerať na to, kto čo povie na náš neúspech. Je to veľmi málo podstatné oproti otázke „Prečo som neuspel?”. Dopredu ma neženie uspokojenie nespokojných, ale môj rast (ktorý bude nakoniec prospešný aj pre iných).

Ja som už raz taký

Táto fráza je výhovorkou, prečo nepožiadame o pomoc, neprekročíme svoj tieň, neurobíme niečo naviac. Svinská veta, ktorá nám ospravedlňuje lenivosť, neochotu a neschopnosť. Skutočná sila sa ale ukrýva v porazení tohto myslenia. Je čas prestať predstierať, že sme už hotoví muži, ktorí sa nedokážu meniť. Nedokáže sa zmeniť len ten, kto kapituloval alebo sa zamiloval do seba samého.

Je pravdepodobné, že ak čítate tento článok, možno ste tejto ilúzii o sebe samom nepodľahli. Pracujte na sebe. Prístup k informáciám, k novým veciam, ktoré nás ťahajú zo stereotypu, nebol nikdy jednoduchší.

Porovnávanie

Pozorujeme chlapov okolo seba. Sú krajší, silnejší, inteligentnejší, lepší v obchode, sú bohatší. Kultúra nám ich vystavuje na obdiv.

Skutočnosť je ale taká, že veci, ktoré musíte ukryť, aby ste sa podobali na niekoho iného, sú tie, ktoré by z vás urobili odlišného muža. Schopnosti, ktoré mám ja, nemáte vy. Prečo by som sa mal stať vami a vy mnou? Nebudem sa s vami porovnávať, aby ma to paralyzovalo. Ak ma inšpirujete, tak sa stane výborná vec. Ak sa budem chcieť stať vami, tak som stratil sám seba.

Našiel som štyri výhovorky, ktoré bránia, aby som sa blížil k tomu, o čom hovorí William E. Henley v diele Neporazený. Prajem vám, aj sebe, aby táto báseň bola jednou z vecí, ktorá inšpiruje k porazeniu výhovoriek. Potom sa snáď staneme kapitánmi svojej duše.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *