Menej disciplíny do nového roka 1

Menej disciplíny do nového roka

Menej disciplíny do nového roka 3

Keď ide o dodržiavanie novoročných predsavzatí, pravdepodobne si myslíte, že recept na úspech poznáte.
Či už ste sa rozhodli schudnúť, zdravšie sa stravovať, lepšie využívať čas alebo vravieť áno životu, treba byť len disciplinovanejší.
Však?
Iste, disciplína hrá nezastupiteľnú úlohu pri osvojovaní iného zmýšľania alebo pri zmene správania. Sami sme vám o tom už povedali dosť.
Často si však nesprávne vykladáme pravú podstatu našej potreby byť disciplinovanejšími.
Keď väčšine z nás príde na um životná zmena, myslíme si, že musíme natrvalo zlepšiť svoju disciplínu a stať sa tak disciplinovanejšími ľuďmi.
Táto myšlienka má dva problémy. Navyše, ony sú čiastočne zodpovedné za to, že tak málo ľudí dokáže udržať svoje novoročné predsavzatia dlhšie než zopár týždňov.
Po prvé, je nesmierne náročné natrvalo zvýšiť svoju úroveň disciplíny. Disciplína je, dá sa povedať, fixná a vrodená. Tak, ako naša váha má prednastavenú hodnotu, na ktorú sa bude snažiť vrátiť napriek nášmu úsiliu nabrať alebo ubrať pár kíl, disciplína má zrejme rovnako nastavenú hodnotu a usiluje sa „dostať domov“. Neznamená to, že ju nemožno rozvíjať alebo posilňovať. Je to však mimoriadne úmorná činnosť s veľmi pomalými posunmi bez veľkých skokov vpred.
Po druhé, neustále žiť disciplinovanejší život je poriadne zastrašujúca vyhliadka, či už z praktického alebo psychologického hľadiska.
Pokúšať sa natrvalo žiť disciplinovanejšie sa podobá na maratón neurčitej dĺžky. Keď vás už bolia nohy a cítite, že už ďalej nevládzete, začnete sa vypytovať ľudí stojacich pri trati: „Koľko ešte do cieľa?“ Na čo vám odpovedia: „Nevieme. Ale ešte ďaleko. Len pokračuj.“ Myšlienka neustáleho udržiavania rovnakého tempa znie nereálne a bez konca na dohľad sa všetka motivácia postupne vyparí a vy to nakoniec vzdáte.
Prvých pár týždňov pokusov o zmenu správania sú mentálne veľmi náročné. Nie je to len kvôli úsiliu potrebnému na osvojenie nového spôsobu konania, ale aj pre to, že sa to zdá nekonečné. Ak sa máte v novom vzorci správania udržať, pomyslíte si (minimálne podvedome), že si budete musieť udržať rovnakú úroveň disciplíny navždy. Také niečo je extrémne demoralizujúce. Tak z vás v zúfalstve vylezie: „Takto to ďalej nejde,“ začnete túžiť po návrate ma starú úroveň disciplíny a vzdáte sa predtým, než sa vám nové predsavzatie dostane pod kožu.
Existuje lepší spôsob ako pristupovať k potrebe vyššej disciplíny, ak ide o zmenu nášho života.
Namiesto rozhodnutia byť disciplinovanejšími ľuďmi sa rozhodnite, že si nastavíte disciplinovanejšie obdobie. Na zmenu správania nazerajte skôr ako na šprint, než ako na maratón – bude to náročné, ale potrvá to len chvíľu.
Skutočnosť zmeny života má aj svetlú stránku. Hodnota počiatočného úsilia na osvojenie nového správania postupne klesá. Keď sa z nového správania stane zakorenený návyk, úsilie sa prakticky zníži na takmer nulovú hodnotu. Daný proces sa vám v podstate zautomatizuje. Kým na začiatku si musíte silou-mocou raziť cestu húšťou prekážok, neskôr stačí trasu udržiavať pravidelnou prechádzkou po vyšliapanom chodníku.
Je omnoho jednoduchšie snažiť sa o zmenu správania a dosiahnuť automatizáciu návyku s vedomím, že úsilie potrebné na jeho utuženie má vyčísliteľnú hodnotu. Priemerný čas potrebný na vytvorenie nejakého návyku je 66 dní. Hoci je to dlhšie než známych 21 dní, aj tak to ešte nie je nič hrozné. Dokážete takmer všetko, ak viete, že to bude trvať len istú dobu. Viete zaťať zuby na pár mesiacov s tým, že po skončení tohto krátkeho obdobia si osvojíte nový návyk, ktorý bude takmer bez námahy prinášať ovocie po zvyšok vášho života. A čo poteší možno ešte viac: po ukotvení nového návyku sa môžete vrátiť k pôvodnej disciplíne.
Gary Keller, obchodník s nehnuteľnosťami, pekne zhŕňa tento princíp vo svojej knihe Jediná vec:
„Pravdou je, že nepotrebujeme viac disciplíny, ako máme. Musíme sa len naučiť lepšie ju zacieliť a ovládať. Úspech, hoci si to mnoho ľudí nepravdivo myslí, nie je maratónom disciplinovaného správania. Na to, aby sme niečo dosiahli, nepotrebujeme byť naplno disciplinovanými ľuďmi, ktorí natrénovali každú svoju činnosť a kde kontrola vyrieši každú situáciu. Úspech je práveže beh na krátku vzdialenosť – šprint poháňaný dostatočnou zásobou disciplíny na to, aby sa návyk stihol zakotviť a prebrať velenie.“
„Nebuďte disciplinovanými ľuďmi,“ dodáva autor. „Buďte osobami so silnými návykmi a využívajte selektívnu disciplínu, aby ste ich rozvíjali.“ Inými slovami, namiesto toho, aby ste sa tento rok chceli stať disciplinovanejšími mužmi, sústreďte sa na vytváranie nových návykov.
Chlapi, stačí zaťať zuby po vrchol, potom je to už ako sánkovačka.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Sizyfos


zdroj: www.artofmanliness.com
korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

2 Comments

  1. Ďakujem za výborné podnety na uvažovanie
    prvé riadky článku ma takmer odradili ( keďže si niekto “dovolil” hovoriť o disciplíne niečo iné ako to, že jej treba viac 🙂 ) … vďaka tomuto článku budem dúfam lepšie “cieliť” …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *