Nepovieš, nemáš 1

Nepovieš, nemáš

jason-rosewell-60014

Keď som raz dávno začal chodiť s mojou manželkou, objavil som kľúčovú vec, ktorá má presah do dôležitých častí života.

Tuším, že po nejakom čase, keď nastali prvé nedorozumenia a konflikty, sme sa snažili vysvetliť si naše postoje rôznymi spôsobmi. Medzi ne patrili aj emaily a správy. Nejakým náhlym osvietením sme tieto kanály hneď na začiatku odsekli. Žiadne vysvetľovanie v listoch, mailoch, ani správach. Neriešime spory cez telefón, ani žiadnou neosobnou formou. Zdanlivo jednoduchá vec, v skutočnosti zázrak osobnej komunikácie tvárou v tvár.

Ušetrili sme mnoho strateného času, domýšľania, nepochopenia. V žiadnom prípade by som to nemenil. Veci, ktoré sme nemohli vykomunikovať ihneď, počkali a okrem toho sme mali čas vychladnúť a premýšľať. Jednoducho, ak máš niečo na srdci, povedz to priamo a v prvom rade tomu, koho sa to týka. Ak to nespravíš, tak sa nesťažuj.

Nemému dieťaťu, ani vlastná matka nerozumie… Toto príslovie má isté trhliny, ale verím, že vy rozumiete.

Komunikácia je kritická zručnosť, ktorá slabne. Ak by som musel vybrať jednu schopnosť, ktorá napomáha úspechu, bola by to schopnosť komunikovať.

Chcem toto, tamto, rád by som od manželky, aby… Výborne! Viete, čo chcete, tak sa otočte správnym smerom a povedzte to tým, ktorých sa to týka. Alebo sa cítite ukrivdený, že vám nezdvihli plat zatiaľ čo kolegovi áno? Skvelé, tak zdvihnite zadok a choďte sa opýtať, prečo je to tak. Nebuďte chlap, ktorý čaká, kým sa veci udejú samé. Máte to vo svojich rukách. MOŽNO nedostanete to, o čo požiadate, ale URČITE to nedostanete, ak budete ticho.

Poznám chlapov, ktorí drú a čakajú, že si ostatní ich prácu všimnú a odmena príde sama. Alebo nepríde a oni zatrpknú, pretože sa neudialo nič z toho, čo očakávali a čo si podľa nich zaslúžili.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Otočil som televízor obrazovkou do steny

Ak začnete komunikovať priamo, celkom iste dostanete nasmerovanie a následne sa rozhodnete, čo ďalej. Chcete lepší plat? Opýtajte si ho a povedzte, prečo si ho zaslúžite. Možno sa dozviete, že nepracujete tak tvrdo, ako si myslíte. Chcete viac sexu? Zbytočne to budete hovoriť kamošom, ak to nepoviete svojej manželke. Otvorte ústa a rozprávajte.

Nezdá sa to, ale nie je to jednoduchá úloha. Muži na správnu komunikáciu často zanevrú a skôr či neskôr sa ocitnú v nejakej frustrácii. Sám sa to potrebujem učiť. Nielen rozprávať, ale aj reagovať. Dnes ráno mi manželka povedala, že keďže posledné dni pracujem dlho do večera, tak by bolo fajn, keby som raňajkoval v kuchyni spolu s ňou. Skvelá vec, pretože som si kvôli práci neuvedomil, že nám spoločný čas uniká. A takýchto „drobností” je veľa.

Komunikácia a priamosť sú nástroje dospelých ľudí.

Nepovieš, nemáš.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

5 Comments

  1. V zásade nie som proti, avšak v sexe to neplatí:
    “Chcete viac sexu? Zbytočne to budete hovoriť kamošom, ak to nepoviete svojej manželke. ”
    O sexe sa nevyjednáva – buď je alebo nie. A rozhoduje o tom (či už si to ktorýkoľvek chlap prizná alebo nie) vždy konkrétna partnerka. Už len keď partnerke povieš: “Miláčik, chcel by som sa s tebou viac milovať” – značí, že sa váš sex ocitol v nerovnováhe a že ty si v nevýhode. A od toho momentu každú súlož s ňou jej zaplatíš a to hneď alebo keď príde príhodný čas.
    Jednoducho, komunikácia o sexe neni zlá vec, ale ty musíš byť aj tak nezávislý. Je to niečo podobné ako peniaze – ženy sa veľmi rady poradia o spoločných financiách, ale v žiadnom prípade by sa nechcely vrátiť do minulosti, kedy partnerke peniaze dávkoval jej muž. A toto isté musia aj muži pochopiť o sexe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *