Partnerke stačí tak málo... 1

Partnerke stačí tak málo…

Tento článok bude viac smutný ako veselý, ale taký je predsa aj život, raz veselý, inokedy smutný. Už som raz písal článok o filme, ktorý ma zaujal a teraz tu mám ďalší taký. Zaujala ma jedna myšlienka, ktorá je podľa mňa aj najdôležitejšou myšlienkou zdravého partnerského vzťahu. Muži, prezradím vám tajomstvo. Viete, ako urobíte vaše partnerky šťastné ? Odpoveď je veľmi jednoduchá – naučte sa ich počúvať.

Teraz si mnohí poviete, čo za blbosť, však to robím stále… Mne osobne trvalo roky, aby som sa to naučil a stále mám pocit, že som na pol ceste a učím sa každým dňom. My muži sme niekedy jednoducho neprítomní a ide nám v hlave náš vlastný príbeh. Kým manželka hovorí, tak prikývneme, ale skutek utek. Manželka povie, že chce tancovať… Áno, zlato, jasné, však pôjdeme na ten ples. Ona povedala, že chce tancovať, nie ísť na jeden ples. Čo sa tanca týka, je v tom aj jeden paradox. Uvidíte sami, že nakoniec vás kurzy tanca budú baviť viac ako vašu manželku ;). Alebo napríklad návrh: mohli by sme niekam ísť tento víkend, fakt potrebujem zmenu, kamkoľvek… Vtedy partnerka nechce počuť: No a kam by si chcela ísť – do hôr či k vode alebo niekam do mesta? Však povedala kamkoľvek. Presne to je nepočúvanie, jej stačí niekam ísť a podstatné je, aby nemusela o tom rozhodovať ona, ale vy. To je aj jedna z úloh muža – viesť. Viesť svoju ženu vyzerá aj tak, že chce od vás rozhodnutie a dôveruje vám.
Alebo niekedy sa stane, že chce len kúsok svojho priestoru,  byť sama sebou a o tom je presne film “Marriage Story”. Takto by som mohol pokračovať ďalej. Vo filme vnímam nosnú myšlienku, ako muž nevie počúvať ženu, ktorú ľúbi. A preto aj keď sa dvaja ľudia milujú, v tomto príbehu to skončí … no nepredbiehajme.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Manželstvo nie je len papier...

Hlavné postavy manželia Nicole a Charlie sa majú naozaj radi, milujú na sebe nie len pozitívne stránky, ale snažia sa akceptovať aj tie negatíva, ktoré sa objavia takmer v každom vzťahu. Proste mali  ideálny základ pre krásny vzťah. No ako dieťa pomaly rastie, ona jednoducho neunesie na hrudi pocit tiaže a odchádza zo vzťahu, pretože už stratila samú seba a muž, i keď mal pocit, že je všetko v poriadku a miloval ju, nevedel ju jednoducho počúvať. Čo je smutné, pochopil až úplne na konci, že ho mala naozaj rada a on si stále točil svoj príbeh a svoje vysvetlenie v hlave.
Muži, keď je žena smutná a keď ju trápi niečo, čo vám vyčíta, alebo nie je po vašom, zahoďte ego najďalej ako sa dá a hľadajte cestu, aby ste dosiahli kompromis. Dá sa to, keď niekoho milujete, je tu jediná podmienka, a to, že obaja to musia chcieť zmeniť. Vo filme uvidíte vzťah, kde manželke stačilo naozaj málo, len mať svoj priestor, svoj názor, jednoducho, aby bola vypočutá a nie, aby všetko bolo tak, ako rozhodne manžel.
Napríklad sa manžel ani raz neopýtal a manželke by to prišlo až zvláštne, keby jej dal tak jednoduchú otázku: “čo by si chcela robiť dnes?”…
Veľa partneriek nemá svoj priestor byť samé sebou, žiť aspoň kúsok svojho  dobrodružstva. Môže sa stať, že my muži to považujeme niekedy až za trápne, ale mali by sme ich prijať aj s tým dobrodružstvom, nech je akékoľvek. A keď nerozumieme, čo vlastne chcú, lebo veď treba povedať, že aj také býva, stačí ich vtedy len objať.
Keby Nicole mala len kúsok priestoru, kde môže byt sama sebou, tak by manželstvo veľmi pravdepodobne fungovalo naďalej.
Niekedy my muži považujeme to, čo nám ženy hovoria, za malicherné a nepodstatné. Pravé tu treba spozornieť. Keby to nebolo pre nich dôležité, tak nám to partnerky nehovoria. Sám som urobil veľa chýb, ale snažím sa už teraz počúvať. Tak napríklad, skončil sa čas Vianoc a ja som si povedal, že sa posnažím počúvať manželku celý rok, aby ju Ježiško prekvapil a nie v decembri narýchlo niečo polepiť. I keď je to každým rokom ťažšie a ťažšie. 
Film Marriage Story určite všetkým odporúčam, i keď príbeh vo filme končí nie ideálne a mohol by oveľa lepšie, aj ja sám som sa opäť poučil, ako veci nerobiť…

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Silný odkaz a životný postoj: láska a úprimnosť

Páni, počúvajte svoje polovičky a nielen polovičky, ale aj deti. A vlastne všetkých, na ktorých Vám záleží.


fotografia: unsplash.com
korektúra: Ivana Varga

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

One Comment

  1. Zatiaľ čo som čítal prvú časť textu, manželka mi hovorila že si nevie vybrať okuliare a čo má pripraviť pre zajtrajšky návštevu a ja som čítal ďalej 😀 a vtedy som dostal facku. Prečítal som jej ten úvod, povedal že toto som presne teraz ja a začal som ju počúvať. Ďakujem, bude to ťažké ale budem to skúšať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *