32 malých pravidiel, ktoré robia každý deň lepším 1
Život muža

32 malých pravidiel, ktoré robia každý deň lepším

C3ZE3LVO34

Myslím si, že ak by sme sa všetci začali riadiť iba tým, čo sa nám chce, väčšina z nás by ani zďaleka nedosiahla to, čoho sme schopní. Existuje strašne veľa prirodzených nutkaní: lenivosť, hnev, pocit, že nám svet niečo dlží atď. Bill Walsh, futbalový tréner, raz povedal tento skvelý výrok: „Rovnako ako voda podlieha gravitácii, tak môže slušný človek podľahnúť svojim pudom.”

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Na to, aby sme tieto prirodzené sklony potlačili, potrebujme pravidlá. Stačia malé pravidlá, ktoré nás budú robiť lepšími. Veľké pravidlá sú samozrejmé a ak ste aspoň z polovice slušný človek, tak nad nimi ani neuvažujete (nepodvádzaj, nezabíjaj atď.).

Sú to malé pravidlá, často úplne podvedomé, ktoré majú najväčší vplyv. Pomáhajú mi v živote eliminovať voľby, pri ktorých by sa človek najradšej vydal najjednoduchšou cestou a povolil by zo svojich štandardov. Áno, niektoré z nich budú znieť ako klišé, ale klišé sú často pravdivé. Niektoré sú praktické. Niektoré sú postavené na hodnotách. Niektoré som si vymyslel a už si ani nepamätám, prečo. Ale som rád, že som tak urobil, lebo tieto malé, na prvý pohľad úplne nepotrebné pravidlá, majú veľký vplyv.

Pravidlá

 1. Pred tým, ako odložíš knihu s tým, že je zlá, daj jej aspoň „100 mínus tvoj vek” strán (za toto pravidlo vďačím Nancy Pearl)
 2. Nikdy na vychádzanie z bazéna nepoužívaj schody alebo rebrík. Vytiahni sa a máš jeden muscle up zdarma.
 3. Ráno urob jednu vec pred tým, ako začneš čítať emaily. Môže to byť čokoľvek: sprcha, raňajky, cvičenie, dokonca stačí milá konverzácia. Ale urob to skôr, ako sa vrhneš na emaily.
 4. Nesklápaj sedadlo v lietadle.
 5. Nikdy nechoď výťahom len jedno poschodie. Na to sú schody.
 6. Prísť presne na čas je neskoro. Príď skôr a čas navyše využi na čítanie knihy.
 7. Uhni sa, ak spomaľuješ niekoho, kto ide za tebou. Iba idiot sa urazí, keď niekto chce ísť rýchlejšie ako on.
 8. Sladkosti sú pre deti. Nie si dieťa. To isté platí pre väčšinu hier, klebetenie, záchvaty hnevu, koncerty Taylor Swift a chatovanie.
 9. Po chodníku nechoďte vedľa seba viac ako dvaja ľudia. Je to neslušné. Ak si tretí, choď vpredu alebo vzadu.
 10. Tyler Cowen má výborné pravidlo o nepozeraní viac ako jedného seriálu naraz.
 11. Ak niečo v obchode hľadáš, spýtaj sa predavača, kde to presne je. Nebuď ten, kto dookola blúdi, aby niečo našiel. Život je príliš krátky.
 12. Podeľ sa, s čím môžeš.
 13. Neesemeskuj a netelefonuj za volantom. Vážne. Vážne, odlož ten telefón.
 14. „Keď vidíš, že sa ľudia správajú nevhodne, otoč sa a zamysli sa, kedy si sa naposledy ty správal rovnako” – Marcus Aurelius.
 15. Keď máš deadline, tak ho splň. Čas na hádanie sa bol pred tým, ako si s ním súhlasil – vtedy a len vtedy.
 16. Povedz nie wifi na palube lietadla. Využi chvíľu čas ticha.
 17. Verejný priestor patrí verejnosti. Nie tebe. Nie tvojim kamarátom.
 18. Vždy otvor dvere druhým ľuďom. A tiež ich pre nich podrž.
 19. Čo je to, čo ťa živí? Čokoľvek to je, nikdy to nerob zadarmo. Bez výnimiek. Je to tvoje remeslo, tvoj život. Nevzdávaj sa toho.
 20. Zaparkuj na prvom mieste, ktoré zbadáš. Aký je rozdiel medzi najlepším a najhorším miestom? Pár minút chôdze?
 21. Každý už niekedy v súkromí povedal niečo, čo ľutoval. Hlavne o druhých ľuďoch. Samozrejme by bolo najlepšie nerobiť to vôbec. Ale aspoň začni takto: nedrž voči iným ľuďom to, čo povedali… Iba ak si ok s tým, že oni budú držať tvoje výroky proti tebe.
 22. Ak si zaseknutý v situácii, v ktorej nechceš byť, máš dve možnosti. Využiješ ten čas, alebo ho zabiješ? Využi ho.
 23. Ak máš malé dieťa alebo psa, si zodpovedný za to, čo robia. Neignoruj to len preto, že to je nepríjemné alebo ťažké vyriešiť. Tohto práva si sa vzdal v momente, keď si vyšiel z domu.
 24. Dokonči, čo si začal (s výnimkou zlých kníh). Sú to práve ťažké chvíle na konci, kedy sa buduje charakter a majstrovstvo.
 25. Vyhni sa nie len nevhodnému správaniu, ale aj voľbám a situáciám, ktoré k nevhodnému správaniu vedú. (Veď vieš… Nebuď sám s opačným pohlavím na hotelovej izbe, nepi na párty, ak šoféruješ atď.)
 26. Ak sa kvôli niečomu hneváš, spýtaj sa sám seba: kedy som naposledy jedol alebo pil?
 27. Vždy aspoň čiastočne umyješ riad pred tým, ako ho dáš do umývačky. Vo väčšine prípadov to len jednoducho dokonč a odlož.
 28. Keď si dávaš cieľ alebo hranicu, po ktorej môžeš skončiť, ako napríklad, „ešte urobím dva kusy”, alebo „na bežiacom páse zabehnem aspoň 5 km”, vždy urob aspoň o trochu viac (v prípade, že ide o dobrú vec). Pravidlo: urob o trochu viac ako si si myslel, že si schopný.
 29. Keď telefonuješ, choď sa počas toho prejsť.
 30. Pred tým, ako zapneš klímu, použi ventilátor. A áno, nebuď idiot: nastav termostat na teplotu, ktorú chceš dosiahnuť. Ak ju nastavíš na najnižšiu možnú, proces neurýchliš.
 31. Keď beháš, pridávaj do kopcov a spomaľuj dole kopcom. Každý vie nechať gravitáciu pracovať za seba… Ale to odporuje zmyslu cvičenia.
 32. Ak je vzdialenosť rozumná, choď pešo. Je to dobré pre telo aj myseľ.
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   249. Podcast Mužom.sk: Řád není všechno - Jordan B. Peterson

Viktor Frankl povedal: „Človek je hnaný pohnútkami, ale ťahajú ho hodnoty.” Čo sú tieto hodnoty? Ak je pred tebou možnosť voľby, akú cestu si vyberieš? Akými pravidlami sa riadiš?

Napíš si ich. Takto sa budú ľahšie nasledovať.


Zdroj: thoughtcatalog.com
Preklad: Pavel Linkesch
Korektúra: Ivana Badiarová

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*