Výpredaj identity 1

Výpredaj identity

StockSnap_JUJMC0BV18

Ak sa nás niekto snaží presvedčiť, že sme to, čo pijeme, nosíme, v čom sa vozíme, tak nás chce obrať o prachy. Ak tomu uveríme, sme iba smutné karikatúry mužov, ktorí v skutočnosti nemajú nič, pre čo by žili.

Nedefinuje ťa tvoje zamestnanie, hotovosť v banke, ani auto, ktoré šoféruješ, ani obsah peňaženky a ani tie zasrané nohavice, ktoré si si obliekol. Tyler Durden, Klub bitkárov

Viac ako na tom, čo nie si, záleží na tom, čo alebo kto si. Problém je, ak svoju identitu musíme zakladať na veciach, ktoré sme získali, kúpili, alebo dostali. To budí zdanie, že vlastne neexistuje žiadna iná hodnota ako konzum. Pre muža je devastujúce zistiť, že si svoju identitu kúpil vo výpredaji s parádnou zľavou. Vojdeš do Tesca a rozhodneš sa, kým budeš? Podľa najvýhodnejšej akcie? Osobnosť vzniká pod vplyvom okolia, ale aj individuálnym rozhodovaním. Práve preto dookola čítaš, že veľmi záleží na tom, kto tvorí tvoj „kmeň” a aké rozhodnutia robíš voči sebe.

Denne sa rozhoduješ, či budeš pasívny konzument, alebo aktívny chlap. Buď okolie projektuje svoju predstavu o tom, kto si, do tvojho vnútra, alebo naopak, ty projektuješ okoliu to, kto si vo svojom vnútri. V prvom prípade nebudeš nikdy schopný prevziať zodpovednosť, viesť, chrániť ani zabezpečovať. Budeš len chlapík, ktorý je spotrebiteľ a plní sny šťastnejších, vplyvnejších a cieľavedomejších mužov.

Čo ťa robí iným? Čo v tvojom vnútri ťa odlišuje od ostatných? Je to tvoja viera? Presvedčenie? Vášeň? Hodnoty, alebo pohľad na svet?

Ty a ja žijeme vo svete, kde sa identita dá ľahko kúpiť.  Zaplatíš si príslušnosť k istej skupine ľudí. Napríklad: kúpiš si permanentku na crossfit, zoženieš príslušné oblečenie, osvojíš si jazyk skupiny. Si crossfiter. Hovorí to tvoj facebook, instagram, časom možno aj tvoj vzhľad. Máš identitu. O rok ťa to prestane baviť, nechodievaš tam, už nie si crossfiter. Tvoj konzumný prístup bol nasýtený, je čas kúpiť si inú identitu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Podcast Mužom.sk: Zatrpkol som…

Mužom.sk volá mužov, aby hľadali svoje kľúčové hodnoty. V zásade nás nič nie je do toho, ktoré to sú, aj keď isté hodnoty presadzujeme aj my sami viac. Takže čo sú veci, ktoré tvoria základ tvojej identity? O ktorých hodnotách by si mi s presvedčením rozprával, keby sme spolu sedeli za jedným stolom? Na čom staviaš?

Ja by som s Tylerom Durdenom celkom nesúhlasil, ale to by som musel najprv prejsť prvým stretnutím Klubu bitkárov. Na tom, čo robíš, čo si obliekaš, ako investuješ peniaze, záleží. Ale až po tom, keď vieš, kto si a tvoja identita je postavená na dobrých základoch. Všetky tie veci totiž majú vychádzať práve z toho, že si našiel svoju morálku, seba samého.

Ak máš podobný alebo opačný názor, rád si ho prečítam v reakciách.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *