Zachovajte si chladnú hlavu: 4 vojnou inšpirované cvičenia na budovanie pevnej mysle 1

Zachovajte si chladnú hlavu: 4 vojnou inšpirované cvičenia na budovanie pevnej mysle

http://nos.twnsnd.co/

Jeremy Hall vedel, že jeho misia je na pokraji pádu.

Bol rok 2003 a práve začala iracká vojna. Hall bol členom tajnej vojenskej jednotky špeciálnych operácií americkej armády prezývanej Aktivita (niečo ako SEAL Team 6, ale tajnejšie).

V tej chvíli sa nachádzal v bunkri v srdci Bagdadu.

„Mali sme tím, ktorý mal ísť na isté miesto a zastreliť dôležitého nepriateľa, ale mali sme poruchu vybavenia,“ spomína si Hall. „Ľudia sa začali pýtať: „Sú tieto súradnice správne?““ Vtedy sa veci zhoršili. „Padol jeden muž. Potom ďalší,“ hovorí Hall, ktorého úlohou bolo koordinovať dáta zo satelitov a zachytených mobilných spojení. „Strieľali do ľudí. Naša základňa bola ostreľovaná mínometmi. Zvonku ste počuli streľbu a raketomety.“ Keď sa zdalo, že to už nemôže byť horšie, jeden z Hallových kolegov dostal vážny záchvat paniky a Hall musel prebrať jeho úlohy:

„Uvedomil som si, že nedokážem kontrolovať množstvo zdrojov, ktoré mám, ale môžem kontrolovať svoju reakciu na situáciu, pretože títo ľudia sa na mňa spoliehajú. Povedal som: „Teraz budem skalou.““

Keďže od neho záležalo množstvo tímov špeciálnych jednotiek – „Zelení bareti, jednotka Delta, jednotka na boj zblízka a podobne“ – Hall vedel, že nebola iná možnosť, iba vyťažiť zo situácie, čo sa dá. „Jednoducho sme zostali pevní a zameraní na to, čo sme robili, a adrenalín prišiel, keď sme urobili rozhodnutie zostať pokojní.“ Napokon tím dokončil operáciu bez ďalších strát.

„Ľahko sme mohli povedať: „Dočerta, nemáme svoje bežné nástroje,““ hovorí Hall. Namiesto toho sa sám seba opýtal: „Ako môžem z tohto stavu vyťažiť to najlepšie – aké reálne kroky môžem urobiť na dosiahnutie nášho cieľa?“

Prečo záleží na vašej pevnej mysli

Hoci môžete mať dosť šťastia na to, aby ste nikdy neboli v takej stresovej situácii, akej čelil Hall, budete čeliť situáciám, ktoré vyskúšajú vašu mentálnu pevnosť. Je to súčasťou života.

Či už ide o stratu zamestnania, vašu firmu v problémoch alebo stratu milovanej osoby, život je plný stresových situácií. Sú to časy, keď je overovaná vaša mentálna sila, keď je skúšaná vaša odolnosť. Ako od manželov, otcov či jednoducho mužov sa od nás očakáva, že budeme mať pevnú myseľ, no často nevieme, ako.

Už sme dávnejšie písali o rôznych rozmeroch témy pevnosti mysle, o tom, ako si posilňovať vôľu, ako načrieť do skrytých zdrojov sily a ako rozvíjať svoju mentálnu pevnosť skrze malé nepohodlia a pozitívne myslenie.

V tomto príspevku sa chcem podeliť so štyrmi cvičeniami, ktoré sú inšpirované príbehmi odvážnych mužov, ktorí vydržali ťažkosti vojny, a môžu akémukoľvek mužovi pomôcť posilniť pevnosť jeho mysle.

Možno sa nikdy neocitnete uväznení uprostred boja na ďalekom fronte, nikdy sa nezapojíte do operácií špeciálnych jednotiek ani nebudete viesť mužov do boja na nepriateľských územiach. Mojím cieľom je naučiť vás niekoľko tipov od tých, ktorí zakúsili takéto výzvy, aby ste získali väčšiu mentálnu pevnosť vo svojom osobnom a profesionálnom živote.

A ak budete nasledovať všetky tieto tipy, tak keď nabudúce stretnete vojaka zo špeciálnych jednotiek, môžete povedať: „Hej, som rovnako mentálne pevný ako vy!“ (Nie, vážne, nerobte to.)

4 cvičenia na posilnenie vašej mentálnej pevnosti

Možno teraz premýšľate: čo tá mentálna pevnosť vlastne je? „Veľká časť mentálnej pevnosti je jednoducho prístup a sebavedomie,“ píše Stewart Smith, bývalý mariňák a autor knihy The Complete Guide to Navy SEAL Fitness („Kompletný sprievodca ku kondícii mariňákov“). „Osobne verím, že mentálna pevnosť sa rodí skrze fyzické cvičenie, správne nastavenie mysle a vysokú úroveň dospelosti.“

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   O cnostnom živote: Striedmosť

Inými slovami, mentálna pevnosť vychádza skôr z kombinácie faktorov ako z jedného konkrétneho. Tu sú štyri stratégie, ktoré vám môžu pomôcť túto vzácnu kombináciu nadobudnúť.

1. Trénujte sa, aby ste si zvýšili sebadôveru

Jon Paulson mal iba 19 rokov, keď sa prihlásil do námorníctva. V rokoch 1964 – 1965 strávil deväť mesiacov tréningom v Camp Pendleton v San Diegu. „Tréning je veľmi prísny,“ hovorí Paulson. „Robíte veci znova a znova a znova a začnete v nich byť dobrý. A byť v niečom dobrý je to, čo vám dáva sebadôveru.“

Tréning dodal Paulsonovi nevyhnutnú sebadôveru, ktorú potreboval o pár mesiacov neskôr, keď bol v júli 1965 vyslaný s druhou vlnou mariňákov do Južného Vietnamu. Mal na starosti čatu štyridsiatich mužov a mal iba 22 rokov.

„U mariňákov je úlohou číslo jeden splniť misiu; druhou úlohou je ochraňovať mužov v čate,“ hovorí Paulson. „Takže misia prevyšuje bezpečnosť ľudí. Ako veliteľ čaty viete, že budete musieť poslať jednotku priamo do paľby, ale musíte to urobiť, aby ste splnili väčšiu úlohu.“

Keď robíte takéto rozhodnutia, musí z vás vyžarovať úplná sebadôvera, hovorí. „Aj keď vediete iba štyroch ľudí, musíte mať sebadôveru – a musíte mať dôveru tých troch ľudí pod vaším velením,“ hovorí Paulson.

Rovnaký princíp, ktorý funguje pre mariňákov – agresívny tréning na zvýšenie sebadôvery – môže byť aplikovaný v civilnom svete. „Ak často vstávate a hovoríte, potom sa v tom zlepšíte a budete si viac dôverovať,“ hovorí Paulson.

Cvičenie:

Paulson bol k sebadôvere vytrénovaný americkým námorníctvom. Vy sa však môžete trénovať, aby ste si dôverovali, aj sám.

Začína to stálym a zámerným cvičením a tým, že sa neustále skúšate tým, že žijete na pokraji zlyhania.

LaRae Quy, autor knihy Secrets of a Strong Mind (Tajomstvá silnej mysle), navrhuje stratégiu zvyšovania sebavedomia skrze prekonávanie menších zlyhaní. Cieľom je pomôcť mať viac sebadôvery čeliac väčším výzvam. Vytvorte si vo svojom živote „Petriho misku“, píše Quy, „malú oblasť, v ktorej sa vám nedarí.“ To môže znamenať učiť sa hrať na hudobný nástroj, nový šport či štúdium nového jazyka.

Keď sa denne budete vyzývať k zručnosti, ktorú nemáte plne zvládnutú, „vyviniete si väčšiu dôveru vo svoje schopnosti a vyhnete sa väčším zrúteniam, keď nastanú väčšie zlyhania,“ hovorí Quy.

2. Prijmite svoju povinnosť

Často je najjednoduchšou formou mentálnej pevnosti jednoducho si povedať: „Je to moja úloha.“

Môj starý otec bol pilot lietadla B-17 v Európe počas druhej svetovej vojny a lietal na bombardovacích misiách z anglicka ponad nemecké mestá.

V máji 1945 bol na bombardovacej misii nad Norimbergom, keď na nich zaútočili nemecké bojové lietadlá a „vystrieľali z nich dušu,“ ako môj otec neskôr povedal.

Po vojne môj starý otec slúžil ako záchranný pilot na leteckej základni v Narsasauwaku (dnes Narsasarsuaq) v Grónsku – v oblasti známej pre svoju hustú hmlu.

Jedného dňa dve lietadlá prileteli spolu zo zámoria a vrstva hmly bola tak nízko, že ste nemohli vidieť okolité kopce. Lietadlá mali obmedzené prístroje a malú šancu pristáť bez pomoci.

Velitelia základne „v podstate povedal, že môžu vraziť do ľadovej čiapky a my sa ich pokúsime zachrániť,“ spomína si môj otec. „Otec a jeho posádka dobrovoľne vyleteli a išli tým dvom lietadlám pomôcť pristáť.“

Môj starý otec letel nad vrstvou oblakou a používajúc to, čo vedel o pohorí, priviedol každé z lietadiel cez hmlu priamo na pristávaciu dráhu, takže mohli pristáť. Môj starý otec dostal za tú záchranu leteckú medailu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Myslieť ako barbar Conan

Spýtal som sa svojho otca, prečo si myslel, že môj starý otec sa na let dobrovoľne prihlásil. „Bol to pocit povinnosti,“ povedal. „Bola to jeho práca. Bol pilot a to je to, čo piloti robia.“

Cvičenie

Napíšte si „popis práce“ pre každú z rozličných úloh, ktoré vám vo vašom živote prislúchajú. Nielen pre vašu prácu, ale aj pre ostatné roly, ktoré máte, ako manžel, otec a mentor. Nalepte si tieto popisy na miesto, kde ich často uvidíte, alebo ich majte v zápisníku a každý týždeň si ich prejdite. Akékoľvek sú vaše rôzne zodpovednosti, berte ich ako povinnosti. Úplne odstráňte možnosť vyhnúť sa im. Keď prídu ťažké časy a ste unavený, nahnevaný, znudený a vystresovaný, pripomeňte si, že je vašou úlohou vykonať vašu prácu. Súhlasili ste, že ju urobíte, a muž dodrží svoje slovo. Svet možno na tej úlohe nestojí, ale vaši spolupracovníci a milovaní závisia od vás a od vašej schopnosti zostať silný, keď sa veci okolo nich začnú triasť.

3. Robte to, čo robíte, pre svoj tím

Každý z mužov, s ktorými som sa rozprával, povedal iným spôsobom tú istú vec, bez ohľadu na generáciu a vojnu, v ktorej bojoval. Hovorili, že bojovali jeden za druhého, nie pre nejaký väčší princíp či účel.

„Spoznávate svojich spolubojovníkov,“ hovorí Paulson. „Spoznávate svojich kamarátov naozaj dobre, veľmi veľmi dobre. Ani jediný človek, ktorý bojoval vo Vietname, nebojoval, aby zabránil šíreniu komunizmu. Ani jeden.“

Namiesto toho mariňáci bojovali jeden za druhého, za svojich spolubojovníkov, hovorí Paulson. „U mariňákov sa hovorí: „Nikoho tu nenecháme,“ či je ten človek mŕtvy alebo živý. Je to skutočne pravda.“

Jeremy Hall, ktorý bojoval vo vojne v Iraku aj v Afganistane, súhlasil. „Bolo to viac o tíme – bolo to o mužoch a ženách, s ktorými som slúžil,“ hovorí Hall. „Nebolo to o príčine. Nebol to patriotizmus, aj keď som bol patriot. Bolo to o ľuďoch, s ktorými som bol – toto boli ľudia, ktorí sa snažili vytvoriť si pre seba lepší život. Jednoducho sa stalo, že slúžili práve v období vojny.“

Pre mňa je lekciou, že keď v živote čelíte výzve, musíte mať okolo seba silný tím. Či bojujete, aby ste svoju firmu udržali nad hladinou, či čelíte chorobe v rodine alebo ste práve stratili prácu, vaša mentálna sila bude pravdepodobne vychádzať z tých, ktorých máte okolo seba – z vášho tímu – ako zo záväzku voči akejkoľvek väčšej príčine či účelu.

Cvičenie

Napíšte si mená vašich tímových kolegov, ktorým dôverujete – môže to byť vaša rodina, kolegovia či priatelia. Pod každé meno napíšte dve veci, ktoré môžete urobiť, aby ste posilnili svoje puto s tou osobou. Pracujte na tom, aby ste sa obklopovali ľuďmi, ktorým dôverujete a na ktorých vám záleží a budete mať väčšiu šancu vytrvať v časoch skúšok.

4. Nájdite hrdosť vo vnútri

Kultúra dneška je naplnená oceneniami a odmenami. Dostanete trofej len za to, že ste v tíme.

V skutočnosti nepotrebujete stužku ani certifikát, aby ste našli hrdosť v sebe a v tom, čo dosiahnete.

Hall mi povedal príbeh o náhlom boji s nožmi, do ktorého sa dostal v Iraku v roku 2003 s „veľmi rýchlo sa pohybujúcim Iračanom“. Ten muž sekol do Hallovho zápästia, no Hall „ho napriek tomu vyradil“. Keď muž padal, ďalší vojak zo špeciálnych jednotiek ho strelil do hlavy.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Rovnováha v živote a práci

Hall nedostal za zranenie fialové srdce, pretože nikdy neboli vybavené papierovačky. Keď som sa ho spýtal, či tým bol sklamaný, pokrčil ramenami. „To je proste vojna“, povedal.

Hall nepotreboval fialovú stužku na kovovej spone, aby bol hrdý na svoje úspechy. Ani si nedovolí cítiť sa sklamaný, že nemá medailu, ktorá by ho odlišovala.

Keď odišiel z Vietnamu, Jon Paulson zistil, že ani on nepotrebuje žiadnu z moderných pascí úspechu.

„Kedykoľvek som sa dostal do situácie, keď som prišiel o klienta, obchod či prácu, povedal som si: „Prečo sa nad týmto vzrušujem? Veď som nažive, som šťastne ženatý,““ hovorí Paulson. „Nestúpam v kariére a nebude zo mňa multimilionár, ale to mi je jedno.“

Paulson povedal, že mu stačilo byť hrdý na to, že bol dobrým lídrom a že bol odvážny, keď viedol štyridsiatich ľudí do boja. „Myslím, že každý by povedal, že poručík Paulson bol pokojný, keď sme pod paľbou museli vybehnúť na kopec či vyradiť guľomet. Nezostával vzadu. Viedol.“

Dnes sa Paulson vysporadúva s dôsledkami neustáleho kontaktu s jedom Agent Orange vo Vietname, no neľutuje svoju účasť vo vojne. „Cítim sa veľmi hrdý pre to, čo som urobil. Nie som hrdý na to, že som privolal bombardéry na dedinu; nie som hrdý na to, čo naša krajina urobila vietnamskému ľudu, ale som hrdý na to, čo som urobil pre svoju čatu. Bol som dobrým vodcom.“

Cvičenie:

Napíšte si zoznam vecí, na ktoré ste vo svojom živote hrdý, najmä tých, za ktoré ste nikdy neboli ocenený inými. Uvedomte si uspokojenie, ktoré cítite pre to, čo ste dosiahli, a pre svoje hodnotné vlastnosti, a uvedomte si, že nepotrebujete potvrdenie ostatných ľudí na to, aby boli tieto úspechy skutočné. Podobne ako pre Jeremyho Halla by váš život nemal byť odlišný preto, že máte stužku alebo akrylovú doštičku, ktorú používate ako závažie na papier. Prežívajte hrdosť vnútri.

Choďte si cvičiť pevnosť svojej mysle

Hall hovorí, že jedným z najdôležitejších aspektov pevnosti mysle je neobávať sa zlyhania, ale jednoducho sa uistiť, že to vždy skúsite. „Mal som mentora, ktorý povedal, že môžem zlyhať a prídeme na to, ako to nabudúce zvládnuť, ale neznesie, ak nebudem robiť všetko, čo je v mojich silách,“ hovorí Hall. „Nebudem víťazom vo všetkom, ale môžem aspoň zistiť, čo zvládnem, a zlepšiť sa v tom.“

Osobne som nikdy nebol vo vojne. Mám šťastie, že som sa nikdy nemusel rozhodovať, ktorá skupina mojich najbližších kamarátov bude prerážať cestu hore kopcom proti guľometu, ako to musel urobiť Paulson, ani som sa nikdy nemusel dostávať z boja s nožmi ako Hall.

Ale v živote som narazil na prekážky a viem, že sa mi to stane znova. Aj vám sa to stane. A to je dôvod, prečo stojí za to tráviť čas učením sa od odvážnych ľudí, ktorí preukázali obrovskú mentálnu silu.

Takže choďte a precvičujte si pevnosť svojej mysle. Denne si stanovujte výzvy v oblasti, ktorú nemáte dokonale zvládnutú, aby ste si zlepšili sebadôveru na ťažšie časy. Prijmite svoje úlohy a povinnosti a buďte na ne hrdý.

Buďte hrdý na seba samého a nenechajte vonkajšie odmeny a ocenenia určovať vašu osobnú hodnotu.

A obklopte sa tímom, ktorému dôverujete. Keď prechádzate bojmi, pripomínajte si, že ste v tom všetci spolu.

Preklad: Kristián Leško
Zdroj: artofmanliness.com
Fotografia: nos.twnsnd.co

 

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *