Ako však tú vášeň prinavrátiť? 1

Ako však tú vášeň prinavrátiť?

Ako však tú vášeň prinavrátiť? 3

Vážení páni, tu idem trochu s kožou na trh, inak to nejde. Ani v živote. Ako som písal v predošlom článku, náš vzťah prišiel do fázy, keď to partnerka definovala pocitom, že sa pozerám cez ňu a nie na ňu. Prečo sme sa dostali do tohto bodu? Ako sme to prinavrátili späť? Dostal som raz asi najťažšiu otázku v mojom živote, na ktorú bolo potrebné zodpovedať do troch sekúnd. Položím ju aj vám… Topí sa vám partnerka a vaše dieťa, môžete zachrániť len jednu osobu, komu podáte ruku ? Raz, dva, tri… Čo ste odpovedali ?

Ale teraz pekne poporiadku. Milujete svoju partnerku, pomáhate jej aj celej rodine, všetko funguje vo všetkých sférach výborne, ale časom akosi priemerne a všetko ide samo. Prečo priemerne a nie lepšie? Pretože problém sme mali obaja, a tak jednoduchý: „nevypovedané veci”. Čo následne prinášalo bloky na oboch stranách. Ja som sa nevedel pozerať s vášňou na ňu a ona sa nevedela uvoľniť, lebo obaja sme mali niečo, čo nás brzdilo. Mnohí psychológovia tvrdia, že nie je dobré v partnerskom vzťahu rozprávať si všetko. Ja mám opačný názor. V momente, keď sme obaja pochopili, že sa vášeň stráca a nie je to dobré, tak nás zachránila paradoxne tá najjednoduchšia vec.

Vypovedať si všetky svoje pocity, proste všetko to, čo ste si vždy chceli akoby nechať len pre seba, lebo sa za to buď hanbíte, alebo sa bojíte, že partnerka zmení pohľad na Vás. Človek sa ale musí dostať najskôr na úplné dno, aby pochopil, že teraz je ten čas povedať úplne všetko, i keď sa bojí, že partnerku môže stratiť. Ale verte mi, ak je to úprimné a je medzi vami láska, tolerancia a porozumenie, bude Vás Vaša partnerka milovať ešte viac a pomôžete sebe i jej z tých „nevypovedaných” vecí. Osobne som spočiatku preferoval písanie cez email, kedže som nemal tú odvahu hovoriť zoči voči a bál som sa, že nedokončím myšlienku. Potom to už muselo ísť priamo a verte mi, cez more sĺz, kedy som priznal všetky svoje „tajnosti”, ktorých som sa strašne bál… Keď Vás niekto miluje, tak Vás miluje takého, aký ste a to je to najkrajšie, čo som zažil. Úplné prijatie.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   O mužnosti: Muža definuje jeho viera

Zmenilo to celý náš vzťah na krajší a pritom ja som sa bál, že príde koniec.

Chcem tým povedať, že nevypovedané veci vo Vás nevedome vytvárajú bloky a budú Vás oddeľovať (možno sa aj pribaľovať ďalšie) dovtedy, kým ich nepomenujete. Nahlas. Keď budú vypovedané, je veľká pravdepodobnosť, že sa posuniete ďalej a všetko môže nabrať nový dych, intenzitu, zdieľanie a hlavne ľahkosť súžitia. Je to však len moja/naša skúsenosť.

V čase, keď sme ešte nevedeli, ako z toho celého von, dostal som od mojej partnerky knihu a tá mi pomohla otvoriť sa. Kniha od Davida Deidu, Cesta pravého muža „Muž musí poznať svoju najhlbšiu pravdu a byť ochotný naplno sa deliť o svoje vnútorné dary. Bez výnimiek. Je nutné, aby zasvätil život šíreniu lásky tým, že naplní svoju ženu a celý svet tým najcennejším, čo v sebe má.

Ak  ste ochotní spoznať svoju najhlbšiu pravdu a prijať ju s otvorenou náručou, prekročiť svoje strachy a rozdať všetko, čo máte, môžete preniknúť do sveta a do svojej ženy zo svojho vnútra. Tak im umožníte rozkvitnúť a rozvinúť sa v láske bez hraníc. Môžete sa zmocniť ženy v takých hlbinách, že jej odovzdanie zaplaví vaše srdce svetlom. Môžete sa vrhnúť do sveta s takým odhodlaním a s takou láskou, že sa vám otvorí a prijme vaše najhlbšie dary. ”

Platí to aj v priateľstvách. Ak Vám na niekom záleží, majte všetko vypovedané. Ale pozor na načasovanie a spôsob, choďte na to citlivo. Je to tenký ľad. Jednoduchým vypovedaním budete buď stáť na pevnej zemi, alebo sa ten ľad prelomí. Aj to je posun. Pozor na silné Egá, tu oveľa opatrnejšie  ;).

A aká bola moja odpoveď na otázku na začiatku? Do troch sekúnd veľmi inštinktívna. Partnerke.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Mýty o otcovstve

Martin Valach


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

 

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *