Nebuď sám sebou 1

Nebuď sám sebou

1-P5WuG_tGKrOMsTveeKKw3g

“Len buď sám sebou” – tak znie tradičné povzbudenie pre ľudí v ťažkej situácii. Či už ide o osobný život, vzťahy alebo hľadanie práce. Ak už ste dokonalým človekom, táto rada naozaj dáva zmysel. Ak nie, mali by sme sa na ňu pozrieť bližšie.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Kýmkoľvek momentálne ste, je veľmi nepravdepodobné, že týmto človekom chcete ostať navždy. Možno ľahko strácate nervy. Možno neviete o svojom fachu toľko, koľko by ste chceli. Možno veľa prokrastinujete.

Akokoľvek to je, pravdepodobne si viete predstaviť byť vo viacerých oblastiach viac ako niekto iný. Uspokojiť sa iba s tým, kým a aký ste, je znakom rezignácie.

A presne tu je miesto, kedy vieme vo svoj prospech využiť silu závisti. Závisť nemá medzi emóciami najlepšiu reputáciu. Teda, ak to dotiahnete na zoznam siedmych smrteľných hriechov, pravdepodobne by bolo najlepšie vyhnúť sa vám širokým oblúkom, nie?

Nesúhlasím. Závisť môže byť užitočnou motiváciou byť viac ako niekto iný. Byť lepší, múdrejší a dokonca krajší a bohatší (ooooo, on to povedal!). Všetky vlastnosti môžu byť zdokonalené vašimi vlastnými činmi. Môžete sa naučiť nové zručnosti, môžete čítať viac, môžete začať cvičiť, môžete šetriť peniaze.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Motýlek pro každého gentlemana

Nie som tým istým človekom, ktorým som bol pred 20 rokmi. Našťastie! Už vtedy som sa rozhodol, že na tomto náhodnom zhluku osobnostných čŕt, zručností a vedomostí, ktoré som do veku 16 rokov nadobudol, nie je nič špeciálne. A nie len to. Uvedomil som si, že je množstvo ľudí, ktorí sú vo veľa veciach jednoznačne lepší než ja. Vo veciach, v ktorých som sa ja chcel zlepšiť. Títo ľudia mi poskytli šablónu, ktorú so mohol najprv napodobňovať a neskôr prijať za svoju. Inými slovami, závidel som im.

Pamätám si, že som bol na JAOO 2003, programátorskej konferencii v Dánsku a videl som Kenta Becka rozprávať o extrémnom programovaní. Nie len, že bola téma prednášky zaujímavá, ale spôsob, akým ju Kent podal, ma zaujal ešte viac. Pocítil som hlbokú závisť a rozhodol som sa, že budem viac ako Kent. Rozhodol som sa ho študovať a napodobňovať, až pokiaľ sa nestanem viac Kentom ako mnou (v tom čase) v spôsobe prednášania a argumentácie na pódiu.

Rovnaká vec sa mi stala, keď som objavil tvorbu Geralda M. Weinberga. Hltal som Secrets of Consulting, Are Your Lights On?, The Psychology of Computer Programming, An Introduction to General Systems Thinking a jeho sériu Quality Software Management. Závidel som mu nie len jeho geniálne spisovateľské schopnosti, ale aj jeho životné postrehy. Rozhodol som sa, že chcem rovnako dobre pozorovať svet programovania a tímov ako on. Rozhodol som sa, že budem viac Gerald, ako som bol ja v tom čase.

Takto by som mohol pokračovať. Mal som podobné kopance závisti, keď som pozeral videá Patricka Longa, keď jazdil na mojom pretekárskom aute v roku 2010. Podobne, keď som čítal prácu Kathy Sierra. Aj keď som čítal o pokojnom pohľade na svet a technikách, ktoré používali Marcus Aurelius a Seneca. Celý môj život som sa chcel meniť a byť viac ako veľa iných ľudí a myslím si, že som vďaka tomu oveľa lepší.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   2 deti, 1 otec, 1 ráno

Takže nezamilujte sa príliš rýchlo do toho, kým momentálne ste. Dovoľte sám sebe predstaviť si, aké by to bolo, keby ste boli viac ako niekto iný. A potom to spravte skutočnosťou pomocou závisti a napodobňovania.

Zdroj: signalvnoise.com

Korektúra: Jana Lászlóová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

One Comment

  1. Pekný článok, avšak bol by som opatrnejší v tom vyzývaní, aby sme napodobňovali iných, lebo to môže fakt vyústiť do niečoho priam chorobného. Kde si už vaši blízky všimnú, že “rozprávate, konáte, máte take pohyby” ako ten z “telky”.. čo podľa mňa nie je to pravé. Skôr by som vyzýval brať si príklad v hodnotách. Nie byť ako Seneca, ale čítať Senecu, premýšať kriticky, a hodnoty aplikovať osobitným štýlom danej osobnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *