Umenie vojny: rozdiel medzi dobrým a zlým veliteľom 1
|

Umenie vojny: rozdiel medzi dobrým a zlým veliteľom

Poznámka: Článok je spracovaný podľa knihy The Ultimate Art of War [Umenie vojny: príručka] od Anthonyho Cumminsa. Autor v novom preklade zrozumiteľne vysvetľuje a komentuje učenie Sun-c’. Nasledujúci úryvok ponúka krátke zhrnutie vlastností, ktoré Sun-c´ považoval za typické pre zlého a dobrého vodcu.

Poznámka: Článok je spracovaný podľa knihy The Ultimate Art of War [Umenie vojny: príručka] od Anthonyho Cumminsa. Autor v novom preklade zrozumiteľne vysvetľuje a komentuje učenie Sun-c’. Nasledujúci úryvok ponúka krátke zhrnutie vlastností, ktoré Sun-c´ považoval za typické pre zlého a dobrého vodcu.

Vlastnosti zlého veliteľa

Päť vlastností by podľa Sun-c´ nemali v osobnosti nijakého veliteľa prevládať, pretože by mohli viesť k záhube jeho vojska.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom
  1. Ľahkovážnosť – bezhlaví velitelia sa ženú do každej bitky a v každej situácii si vedia nájsť dôvod na boj, no nakoniec skončia s pozabíjaným vojskom.
  2. Ustráchanosť – prehnane opatrní velitelia, ktorí sa vyhýbajú konfliktom, sa snažia za každú cenu z nich vyvliecť a sú priveľmi zamestnaní myšlienkou na šťastný návrat domov, ľahko padnú nepriateľom do pasce a skončia zahnaní do kúta.
  3. Unáhlenosť – prchkí velitelia sa rýchlo nahnevajú a môžu vyhlásiť vojnu skôr, než si to v hlave stihnú premyslieť.
  4. Márnomyseľnosť – velitelia s nadmerným sebavedomým vyžadujú od druhých pocty za každú cenu a ľahko sa dajú zmanipulovať ohováraním a očierňovaním.
  5. Prehnané zľutovanie – velitelia, ktorí sa príliš zamerajú na blaho svojho ľudu, ľahko stratia zo zreteľa hlavný cieľ. Aj keď to môže znieť kruto, veliteľ musí v kampani rátať so stratami na životoch. Keby si nepriateľ všimol, že sa úzkostlivo snaží zachrániť každý jeden život, mohol by ho vykoľajiť napríklad útokmi na civilistov.
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Zrod hrdinu 1. - Hrdinské siroty

Týchto päť vlastností nájdeme u všetkých ľudí, ale žiadna z nich by nemala u človeka prevládať. Vaša povaha sa nesmie stať pre nepriateľa ľahkým terčom.  

Odporúčanie k boju č. 1: nebuďte príliš horliví do boja, ale ani z neho neutekajte. Nekonajte unáhlene a pod vplyvom hnevu. Nevyžadujte od druhých pocty a naučte sa prijímať nevyhnutné straty.

Vlastnosti dobrého veliteľa

Sun-c´ vraví, že na čele vojska má stáť muž, ktorý vo vojakoch vzbudí pocit, že každého z nich vedie osobne za ruku. Vďaka tomu bude vojsko držať pokope.

Veliteľ má mať tieto vlastnosti:

  1. Vyrovnanosť – dobrý veliteľ nemá byť ani popudlivý, ani prudký. „Sila“ a „násilie“ nie je to isté a zastrašovaním nikto ďaleko nezájde. Nenechajte sa často vyviesť z miery a zuby certe, až keď je to nevyhnutné.
  2. Nepredvídateľnosť – nerobte predvídateľné kroky a nenechávajte za sebou stopy. Nepriateľ by nemal vedieť podľa predošlých rozhodnutí určiť vaše smerovanie. Nepoužívajte vychodené chodníčky, presuňte tábor na iné miesto. Nepriateľ si nebude môcť byť ničím istý.
  3. Nečitateľnosť – musíte byť takí tajomní, že aj keď vám do tábora prenikne špeh, z vašich slov nebude schopný nič vyčítať a nedostane sa vám do hlavy.
  4. Sebaovládanie – medzi poslušnosťou, disciplínou a sebadisciplínou je veľký rozdiel. Veľa ľudí je poslušných, disciplína sa dá vynútiť, ale ovládať sa, to nedokáže hocikto. Dobrý veliteľ pracuje, aj keď ostatní oddychujú a oddýchne si, len keď má na to čas.
  5. Diskrétnosť – medzi uchovaním plánov v tajnosti a vyzradením ich svojim mužom je veľmi tenký ľad. Prílišná tajuplnosť mužov odradí, no pri nadmernej otvorenosti sa vaše plány ľahko dostanú do uší nepriateľom. Sun-c´ radšej stavia na diskrétnosť, pričom vernosť mužov si zabezpečuje iným spôsobom.
  6. Príkladnosť – vždy sa držte pri svojich mužoch (aj keď nie vždy priamo na čele). Veliteľ má byť stále na dohľad. Keď budete s vojakmi zdieľať útrapy, vyslúžite si u nich rešpekt. Sun-c´ používa obrázky na to, aby dokázal dôležitosť vodcu, ktorý „stojí pri svojich mužoch“. Jeden z obrázkov znázorňuje vodcu, ktorý vedie mužov po rebríku bez možnosti návratu, čo je znázornené odstrčením rebríka. Na inom obrázku vojsko vyobrazuje ako obrovské stádo zveri v pohybe. Veliteľ je v jeho strede neviditeľný, no vďaka jeho príkazom stádo beží ako jedna masa a nedá sa predvídať jeho ďalší krok. Pri mužoch stojte v každej krízovej situácii, ale nepriateľovi sa nedajte spoznať.
  7. Zodpovednosť – veliteľ na seba preberá zodpovednosť za celé vojsko. Musí vedieť o všetkom, čo sa deje, a vedieť dobre využívať bojové jednotky, aby dosiahol čo najlepšie výsledky.
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   02. Podcast Mužom.sk: Chrániť, zabezpečovať, tvoriť, viesť

Odporúčanie k boju č. 2: správny veliteľ je pokojný, nepredvídateľný, nečitateľný, diskrétny, disciplinovaný, je v centre diania, má plnú kontrolu nad vojskom a neopúšťa ho ani v najťažších časoch.


preklad: Zuzana Kováčová
zdroj: artofmanliness.com
korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *