Úspech a šťastie 1

Úspech a šťastie

andre-hunter-62014
Od Úspešného muža v jeho „Manifold Relations to Life” (tzv. Rozmanité vzťahy k životu), 1886

By J. Clinton Ransom

Jedného dňa muž so šedivými vlasmi navštívil školu, kde som bol žiakom v prvej triede. Počas svojej reči, ktorú nám venoval, povedal, že detstvo bude jediná šťastná časť nášho života. Povedal, že život dospelého človeka je tak naplnený starosťami a prácou, že sa v ňom nedá nájsť miesto pre šťastie. Rada, ktorú nám dal, znela asi tak, aby sme si užili naše vzácne detstvo, dokým ho máme, keďže po ňom sme už nemohli mať skutočnú radosť zo života. Slová starého muža sa vsiakli hlboko do môjho srdca. Zaujímalo ma, aká skúsenosť život dospelého môže byť, ak to bolo oveľa horšie ako detstvo. Ak najšťastnejšia časť života bola sedenie za blbou lavicou, recitovanie blbého A, B, C pre namrzenú učiteľku z ošúchanej učebnice, tak som potom túžil po vykúpení, kde dobrí chlapci chodia do nedeľnej školy a nábožne som dúfal, že budem dosť dobrý na to, aby som zomrel mladý.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Aby sa tvoja dcéra nestala prostitútkou

Všetka úcta starému mužovi so šedivými vlasmi a jeho veľkolepej múdrosti. Ale som šťastný, že môžem povedať, že tento muž klamal. Nikdy nebola povedaná väčšia hlúposť deťom ako tá, ktorú starý muž predniesol v ten deň. Chvíľkové zváženie presvedčí hocijakého bystrého čitateľa, že v jeho živote bolo množstvo momentov, kedy mu obrovský úspech dožičil viac radosti za 15 minút, ako zažil za celé svoje detstvo. Je pokazené autíčko niečo menej bolestivé pre vzlykajúceho chlapca než zlomená nádej pre trpiaceho muža? Sú obmedzenia stanovené rodičmi v detstve menej náročné a menej bolestivé než dobrovoľné obmedzenia dospelého života? Sú zlomené srdiečka, malé sklamania či zármutky o čo i len trochu menej protivné než veľké bolesti zrelého veku?

V úspechu sa skrýva šťastie, v porážke zármutok. Je to vždy smutné, keď zažívame sklamanie, keď sme pravdepodobne odviedli tú najlepšiu prácu, akú sme len mohli. Ten smradľavý pocit porážky, keď sme vsadili do toho všetko, čo sme mali, je najbolestivejšia vec, ktorú musíme prekonať. Na druhej strane je však moment triumfu− šťastné vedomie toho, že sme vyhrali. Je to chvíľa obrovskej radosti. Nájsť svoje poslanie po mnohých rokoch, po húževnatom a dlhom hľadaní a potom znovu a znovu ho objaviť každým dňom, snívať o ňom každou nocou a nakoniec presvedčiť a mať uznanie od ostatných, to je hodné ťažkej driny po celý život. A je to tá najúžasnejšia radosť na tejto planéte.

Ale obyčajné víťazstvo veľkého úspechu nie je všetko, musí tam byť prekypujúce presvedčenie, úprimnosť a čestné úsilie. Nad všetkým bohatstvom, nad všetkými ambíciami života a nad všetkým ostatným je úžasné uvedomenie, že On spravil to najlepšie, čo mohol napriek všetkým okolnostiam. Ak muž cíti, že použil všetku svoju moc na ten najlepší účel, že vyšiel ako víťaz z konfliktov, kde použil len čestné metódy a ťažkú prácu, potom neexistuje veľkolepejšie šťastie pre tohto muža než práve toto. Jeho život môže byť neplodný pre veľké výsledky. Mohol byť obyčajný, ťažko pracujúci muž, ale ak zomrie s vedomím dobre odžitého a spokojného života, potom bol jeho život úspešný. Ale na druhej strane, ak si je vedomý premárnených príležitostí, ak ho prenasledujú myšlienky, že nevykonal to najlepšie, čo mohol, vtedy ani zlatý poklad, ani svetová sláva, či hodiny pohodlia a luxusu nemôžu urobiť tento život úspešným.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   145. Podcast Mužom.sk: Vnitřní svět vítězů (Marián Jelínek)

Úspech je výsledok poskladaný zo zvučného charakteru, inteligentného úsilia a oddaného účelu. To sú piliere veľkého mosta úspechu, vychádzajúce z majestátnosti a búrlivosti vôd života.


Zdroj: artofmanliness.com
Preklad: Michal Marko
Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *