Ako sa stať skutočným alfa samcom 1
Ostatné Život muža

Ako sa stať skutočným alfa samcom

wolf-pack-howling-1

Určite ste pri scrollovaní Instagramom neraz natrafili na obrázok či už nebezpečne vyzerajúceho vlka s krvavými tesákmi, alebo osamelého vlka v tme, vyjúceho na mesiac. Obrázok vždy prekrýva výrazne vyznačený citát v tučnom písme – často nejaká chytľavá, mužne znejúca fráza o tom, ako máte ignorovať ovce, nebrať zajatcov, robiť všetko na vlastnú päsť, či premôcť každého súpera v dohľade.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Inými slovami, byť skutočným alfa samcom.

Pojem „alfa samec“ zaviedol Rudolph Schenkel z Baselskej Univerzity v Švajčiarsku, ktorý študoval svorku vlkov žijúcich v zajatí počas 40. rokov minulého storočia. Schenkel pozoroval, že vlky medzi sebou v rámci pohlavia súperili o status, a že z tejto rivality sa stále vykresľoval akýsi „alfa pár“. Ten pozostával z „vlka vodcu “, najzdatnejšieho samca, a „suky“, najzdatnejšej samice.

Neskôr v roku 1970 napísal americký vedec L. David Mech knihu z názvom The Wolf (Arktický vlk – iná kniha autora dostupná v slovenčine), ktorá rozšírila a popularizovala ako Schenkelovú myšlienku alfa a beta vlkov, tak aj celú hierarchickú sociálnu dynamiku vlkov.

Obidvaja výskumníci opisovali túto dynamiku ako zápas o postavenie, pričom alfa samci boli agresívni, divokí a využívali tieto kvality na premoženie rivalov a nadobudnutie postu zvrchovaného vodcu svorky.

Populárna kultúra tento koncept alfa vlka rýchlo prevzala a aplikovala ho na ľuďoch – najmä mužoch. Ako alfa samec máte každý boží deň trhať a drviť všetko, čo vám stojí v ceste a nikdy nebrať ohľad na iných. Vždy si brať, čo je vaše a ani omylom nevysloviť slovíčko „prepáč“, frázu „mrzí ma to“ ani vo sne.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Táto myšlienka má ale jeden háčik.

Výskum, na ktorom je založená, je od základov chybný.

Nižšie sa budeme venovať tomuto mýtu a skutočnej realite alfa samca. Ako aj zistíme, brať si od vlkov inšpiráciu pre náš moderný ľudský svet môže byť užitočné, no iba vtedy, ak pojmeme správny koncept ich správania. Byť alfa samcom v reálnom svete znamená niečo iné.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   94. Podcast Mužom.sk: #16 Rudolf Bagáč - CEO Mayser Slovakia - od strážnika ku konateľovi

Mýtus a skutočnosť o alfa samcovi

Väčšinu 20. storočia si vedci mysleli, že svorky vlka dravého sa formovali každú zimu zo samostatných a nepríbuzných jedincov. K tomuto záveru došli z pozorovania vlkov z rôznych zoologických záhrad, ktoré sa v zajatí dali spolu dokopy.

V týchto podmienkach vedci vlkov sledovali a videli, že vlky usporiadali hierarchiu svorky na základe agresivity a dominancie. Alfa samec bol, samozrejme, ten, ktorý bol najobávanejší, a ktorého všetci zo strachu obchádzali.

Potom sa niektorí vedci rozhodli pozorovať vlčie svorky v prírode.

Na základe štúdia zajatých vlkov si mysleli, že uvidia toto:

grey-wolves-1600-1200-1028-copy-1

Boli ale prekvapení, keď videli toto:

wolf_20_big-1

Miesto formovania svoriek z nepríbuzných jedincov, v ktorých alfa samci bojujú o svoje zvrchované postavenie, vedci  zistili, že svorky voľne žijúcich vlkov v skutočnosti pozostávajú z malých nukleárnych vlčích rodín. Vlky sú vo všeobecnosti monogamné druhy, ktoré ostávajú so svojím partnerom po celý život. Spolu tvoria svorku, ktorá bežne pozostáva z 5-11 členov – dospelý pár a ich deti. Tie ostávajú s rodičmi, pokiaľ nedosiahnu približne rok. Potom sa vydajú do sveta nájsť si partnera a založiť si vlastnú rodinu, teda svorku.

Rodičovský pár si delí zodpovednosť vedenia rodiny a opatrovania svojich vlčích mláďat. V terminológii 21. storočia praktizujú „spoločnú opateru“. Práve tým, že cnosťou rodičovstva vedú svoje „podriadené“ mláďatá, predstavujú rodičia akýsi „alfa pár“. Alfa samec, vlčí tato, sedí na vrchu samčej hierarchie a alfa samica, vlčia mama, sedí na vrchu samičej hierarchie v rodine.

Inými slovami, vlčí alfa samci nezískavajú svoj status na základe svojej priebojnosti a dominancie nad inými samcami. Získavajú ju preto, lebo ostatní vlci vo svorke sú jednoducho buď jeho partner, alebo jeho deti. Alfa samec je preto patriarchom svorky a hlavou rodiny – otcom.

A ako každý správny rodinný typ, aj tento alfa samec ochraňuje svoju rodinu a prejavuje jej veľkorysosť, šľachetnosť a lásku.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   141. Podcast Mužom.sk: Ovládnuť Vianoce

Počas dvadsať ročnej praxe pozorovania vlka dravého v Yellowstonskom národnom parku videl odborník na vlky Richard McIntyre iba veľmi zriedkavo, aby sa alfa samec choval agresívne voči vlastnej svorke. Miesto toho sa alfa tato zdržiava v okolí svojich mláďat, až kým plne nedospejú. Loví sám, alebo so samicou a deťmi, aby pre rodinu priniesol potravu (často dokonca čaká, kým sa všetci najedia do sýtosti, a až potom sa pustí do svojej porcie), pretláča sa s vĺčatami (dokonca ho baví nechávať ich vyhrať) a dbá aj na najslabších členov svorky.

To ale neznamená, že alfa samec je maznáčik z cukru. Na druhej strane je to tiež obávaný predátor, ktorý dokáže skoliť losy a bizóny. A keď je jeho rodina v ohrození, zúrivo ju bude brániť – aj keď ho to má stáť život.

Tiež nikto nepovedal, že vlky nevystupujú v súbojoch o sociálnu dominanciu. Dospelí samci majú medzi sebou strety, kde o ňu súperia: Otcovia sa neraz postavia cudziemu alfa samcovi, ukážu svojím deťom, kto je tu šéf, alebo iný, starší vlk demonštruje svoju nadradenosť mladšiemu bratovi.

Alfa vlk vie byť agresívny a asertívny, ak si to situácia vyžaduje. Čo je ale podstatné, alfa nevedie svorku s rachotom a vycerenými zubami. Vedie ju krotkou silou, bojovnosťou a srdcom. Ako povedal McIntyre inému výskumníkovi:

„Hlavná charakteristika alfa samca je tiché sebavedomie, tichá sebadôvera: Vieš, čo máš robiť, čo je najlepšie pre tvoju svorku. Vedieš príkladom. Si s tým maximálne stotožnený. Prinášaš okoliu istotu a poriadok.“

Po oboznámení sa s tým, ako reálne tvoria vlky svorky, vedci ako L. David Mech stiahli svoje pôvodné teórie o alfa samcoch a pojmom ako „alfa samec“ a „alfa samica“ sa pri vysvetľovaní hierarchie vlčích svoriek vyhýbajú. Miesto toho používajú radšej pojmy „pestúnsky samec“ a „pestúnska samica“.

Vlk ako zvierací totem vašej mužnosti

Vzrušuje ma predstava zvieracích totemov, alebo aspoň hľadanie inšpirácie pre život muža u zvierat. Zvieratá môžu byť pre ľudí veľmi zmysluplné symboly. Tieto symboly sa ale stávajú oveľa mocnejšie, ak správne porozumieme ich reálnemu správaniu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako si vybudovať návyk vstávať skoro ráno? / Krok po kroku…

Povesť predátora a putovanie prírodou robili z vlka dravého symbol bojovnosti, slobody, nespútanosti a dravosti muža. To je ale iba jeden aspekt tohoto tvora a iba jedna stránka toho, čo to znamená byť mužom.

Vlčí alfa samci sú divokí, agresívni a suroví. Sú ale tiež hrdí, starostliví a nežní.

Takže, ak sa chcete skutočne stať alfa samcom, musíte spraviť viac, ako si vypracovať postavu a premôcť súperov. Musíte byť tiež verný a oddaný rodinný chlap – milujúci a hrdý otec.

Vždy som miloval vlky a ich divokosť. Keď som sa dozvedel o ich zmysle pre citlivosť, milujem ich ešte viac. Vlk je takmer dokonalý symbol mužnosti, ktorú sa na artofmanliness.com (ale aj na mužom.sk) snažíme predstaviť. Chceme vidieť mužov, ktorí, ako alfa vlky, zdolávajú dobrodružstvá života so svojimi partnerkami bok po boku a vedú rodiny srdcom a silou. Chceme vidieť mužov, ktorí majú schopnosť prejaviť mužné taktické cnosti vždy, keď si to situácia vyžaduje, a opracovať tieto kvality jemnejšími cnosťami, ako súcit a nežnosť, najmä voči ich milovaným.
Jednoducho povedané, vlčí alfa samec je vynikajúci zvierací totem pre gentlemanov barbarov.

Na záver, pokračujte v zdieľaní svojich vlčích meme obrázkov na Instagrame a Tumbrl-i, pretože vlky sú úžasné. Vedzte ale, že keď vlk dravý vyje, tak zvoláva svoju svorku pred a po love, aby ich varoval pred nebezpečenstvom, dokonca aby ich našiel v búrke, keď prechádzajú neznámym územím, alebo keď ich delí veľká vzdialenosť. Nieje to volanie zúrivého, asociálneho a osamelého vlka – je to volanie otca, ktorý vedie, ochraňuje a miluje svoju svorku.


Korektúra: Jana Lászlóová
Zdroj: artofmanliness.com
Fotografia: all-about-wolves.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

4 komentáre

  1. Vďaka za článok, po jeho prečítaní som nadobudol dojem, že vlk – tak, ako sa skutočne správa, a nie romantické idealizované predstavy o ňom – je naozaj dobrým symbolom pravého mužstva. Ak sa človek nad tým zamyslí, tak ten symbol s miernym prižmúrením oka pasuje na literárneho Bieleho Vlka, zaklínača Geralta z Rivie (pre tých, ktorí ho poznajú). Odhodlaný, statočný, šikovný – a taktiež so o svoju “rodinu” (Ciri, Marigold,Yennefer…)

  2. Aha..takže svet zvierat..tu vlkov..je o tolerancii aláske…všetci sa milujú vo svorke…mláďatá vychovávajú spolu..ale moji milí..kde je potom boj o teritórium…zabíjanie mláďať ???…Bože dobrý..to už dáme na slniečkárov aj v prírode??? :D:D:D…že vlci a srnci žijú v pohode??? :D…mňa id e poraziť…..:D:D:D

    • Vďaka Miroslav za reakciu, plačeš/smeješ sa na nesprávnom hrobe. V zdroji máš uvedenú stránku odkiaľ sme článok preložili. Je treba sa obrátiť na autora. Ale keďže sme článok uverejnili, pokúsim sa ti odpovedať. Len máloktorý článok na webe hovorí o všetkom v nejakej problematike. Tento sa snaží vyvrátiť mýty o vlkovi ako samotárskom a krutom zvierati, z ktorého si máme vziať vzor. Nehovorí o všetkom čo vlci robia, pretože to nie je vedecká štúdia ani prírodopisný dokument. Nehovorí, že vlci a srnci, žijú v mieri, dokonca sa k tomu nevyjadruje, pretože sa zameriava na iné oblasti. Dokonca nikdy v článku nie je ani zmienka o tom, že by príroda nebola krutá a šteňatá vlkov neboli zabíjané. Nie preto, že to chce autor zamlčať, ale preto, že sa sústredí na iný cieľ. Iba troška zacitujem.

      “Tiež nikto nepovedal, že vlky nevystupujú v súbojoch o sociálnu dominanciu. Dospelí samci majú medzi sebou strety, kde o ňu súperia: Otcovia sa neraz postavia cudziemu alfa samcovi, ukážu svojím deťom, kto je tu šéf, alebo iný, starší vlk demonštruje svoju nadradenosť mladšiemu bratovi.”

      Ale je výborné, ak nesúhlasíš a máš vlastný názor, určite u nás nájdeš iný dobrý článok. Nech ťa určite neporazí, bola by to škoda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*