Zrod hrdinu 3. - Sebavedomie 1
Charakter Život muža

Zrod hrdinu 3. – Sebavedomie

V predchádzajúcich dielňach som písal o risku a výzvach. Čeliť týmto skutočnostiam resp. byť v nich úspešný prináša ako benefit sebavedomie. Viac ako dobrá odmena.

V predchádzajúcich dielňach som písal o risku a výzvach. Čeliť týmto skutočnostiam resp. byť v nich úspešný prináša ako benefit sebavedomie. Viac ako dobrá odmena.

Robert Allen povedal, že všetko čo chceš je mimo tvojej komfortnej zóny. Sebavedomie celkom určite. Na veci si netrúfneme nie preto, že sú náročné, v skutočnosti sú náročné, pretože si na ne netrúfneme. Seneca odpustí, ak som jeho myšlienku neparafrázoval správne.

Čo teda možno považovať za sebavedomie, ktoré nachádzame u hrdinov? Presvedčenie, že dokážete niečo výnimočné, alebo niečo, o čom je vaše okolie presvedčené, že nemôžete zvládnuť. Iste, sebavedomie sa dá definovať aj inak. Úplne jednoducho ako vedomie o sebe, teda vedomie o svojich kvalitách, zručnostiach a schopnostiach, ako aj schopnosť identifikovať svoje hranice. Vráťme sa pre potreby našej dielne k definícii v druhej vete.

Jeden z mytologických obrazov sebavedomia plynúceho z predchádzajúceho risku a schopnosti čeliť výzvam je epos Beowulf. Mladý hrdina čelí ľudožravému netvorovi Grendelovi. Nestačí, že sa rozhodne zabiť ho, on mu čelí nahý a bez zbrane. Dá sa toto vykonať bez dôvery vo svoje schopnosti? Keď Beowulf Grendela porazí, pokračuje ďalej a zabije aj jeho matku. Vykonať, čo sa ľuďom zdá nemožné buduje sebavedomie a sebavedomie nás vedie do nových úloh. Tak trocha cyklický dej.

Každé vystúpenie z komfortnej zóny môže priniesť novú skúsenosť, o trocha viac zručností a novej sily.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: Beowulf fanart

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*